ناسا هواپیمای مسافربری برقی می‌سازد

سازمان فضایی ناسا قصد دارد با انجام پروژه‌های تحقیقاتی مختلف، راه را برای ساخت هواپیماهای الکتریکی باز کند.

ناسا هواپیمای مسافربری برقی می‌سازدبه گزارش کلیک، بالاخره یک روز ما شاهد تولید هواپیماهای برقی مانند خودروهای برقی خواهیم بود، ولی انجام این کار به زمان نیاز دارد. اخیرا سازمان ناسا از پنج پروژه تحقیقاتی پرده برداشت که به افزایش بازده هواپیماها و تبدیل کردن آن ها به وسایل دوستار محیط زیست کمک می کند.

این بخشی از “برنامه تحول مفاهیم دانش هوانوردی” است که دارای پروژه های مشابه بسیاری بوده و همانطور که از آن نام آن مشخص است به دنبال تحول صنعت حمل و نقل هوایی است. این پنج پژوهش نیز از بین تحقیقات مختلف تیم TACP (برنامه تحول مفاهیم دانش هوانوردی) گرفته شده است.

چیزی که تا به امروز مانع از پرواز هواپیماهای الکتریکی (برقی) شده است، کمبود انرژی است: حتی بهترین باتری های امروزی نیز نمی توانند نیروی الکتریکی معادل با نیروی سوخت جت ذخیره کنند. شاید ما بتوانیم از طریق کاهش وزن هواپیما و افزایش توان آن ها، انرژی را به صورت بهینه تر مصرف کنیم، ولی در نهایت باتری ها نیز باید ارتقا پیدا کنند و بهتر شوند.

یکی از این پروژه ها، با ساختن باتری های لیتیم-هوا به دنبال تحقق هدف آخر است. این باتری ها از اکسیژن به عنوان عنصر فعال حمل کننده الکترون استفاده کرده و در هنگام خالی بودن شارژ آن را گرفته و در هنگام شارژ آن را رها می کنند. از لحاظ تئوری باتری های لیتیم-هوا قادرند مقدار انرژی برابر با سوخت های فسیلی در خود ذخیره کنند، ولی برای انجام این کار چالش های فنی جدی پیش رو است که تیم ناسا قصد دارد روی یکی از آن ها کار کند.

یکی از گزینه های دیگر تعویض باتری با سلول های سوختی است. یکی از این پروژه ها قصد دارد امکان به کارگیری یک سلول سوختی فوق کارآمد را که با ترکیب اکسیژن هوا و هیدروژن موجود در سوخت جت، برق تولید کرده و از آن برای چرخاندن توربین استفاده می کند، بررسی نماید. البته در این روش ما ناچاریم باز هم از سوخت های فسیلی استفاده کنیم، ولی انرژی حاصل از آن بسیار بیشتر است و تولید انرژی به صورت پاک تری انجام می شود.

به کارگیری موتور های برقی با استفاده از همان انرژی برق می تواند روش کارآمد تری باشد: یکی از راه حل ها نیز استفاده از چاپ سه بعدی است. تکنیک های ارتقا یافته تولید با استفاده از چاپگر های سه بعدی امکان ساخت موتور های کوچکتر و با قدرت بیشتر و یا حداقل سبک تر را امکان پذیر می کند.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب