عنوان دانشمند جوان برتر سال 2016 از آن دانشجوی خوزستانی

ارائه طرح "اثر تغییر اقلیم بر بارش‌های حدّی در حوزه کارون" به مرکز APCC باعث موفقیت دانشجوی دکترای خوزستانی شد و گواهینامه‌ی دانشمند جوان برتر سال 2016 به وی تعلق گرفت..

عنوان دانشمند جوان برتر سال 2016 از آن دانشجوی خوزستانی

ارائه طرح "اثر تغییر اقلیم بر بارش‌های حدّی در حوزه کارون" به مرکز APCC باعث موفقیت دانشجوی دکترای خوزستانی شد و گواهینامه‌ی دانشمند جوان برتر سال 2016 به وی تعلق گرفت..

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اهواز،توفیق سعدی ، در خصوص این موفقیت اظهار کرد: مرکز APCC (APEC CLIMATE CENTER) یک مرکز جهانی در بوسان کره جنوبی است که هرساله توسط یک کمیته افرادی را به‌عنوان دانشمند جوان برتر انتخاب می‌کند.

وی با توضیح فرآیند انتخاب دانشمند جوان برتر در این مرکز، گفت: افرادی که تمایل داشته باشند در این فرآیند شرکت کنند باید ابتدا درخواست خود را در فراخوان اعلام‌شده ثبت کنند. 

 سعدی افزود: در سال 2016 طرح‌های ارائه‌شده 6 نفر از پنج کشور شیلی، اندونزی، فیلیپین، ایران و پاکستان از سوی این مرکز به همین منظور انتخاب شد؛ در این فراخوان طرح من نیز در خصوص تغییر اقلیم مورد پذیرش قرار گرفت.

وی روش ارائه‌‌شده در این طرح را برای اولین‌بار در ایران عنوان کرد و ادامه داد: در این طرح اثر تغییر اقلیم بر بارش‌های حدّی در حوزه کارون بررسی شدند. درزمینهٔ تغییر اقلیم بحثی به نام آشکارسازی و نسبت‌دهی عوامل گسترش پدیده تغییر اقلیم و اثر پدیده‌های مختلف مانند بارش در یک منطقه وجود دارد.

این دانشمند جوان برتر سال 2016 عنوان کرد: من این پدیده را در مقیاس حوزه‌ای برای حوزه رودخانه کارون بررسی کردم و طی مدت حضور در کشور کره جنوبی برای گذراندن این فرصت تحقیقاتی، مسائل و مشکلات موجود را با مکاتبه با اساتید مختلف دنیا حل می‌کردم.

سعدی خاطرنشان ساخت: با استفاده از این روش موفق شدیم که سهم عوامل مختلف در پدیده‌ی تغییر اقلیم را به تفکیک مشخص کنیم؛ در پایان نیز مشخص شد که نیروهای طبیعی به‌تنهایی بر این پدیده تأثیرگذار نیستند و اثرات گازهای گلخانه‌ای و فعالیت‌های انسانی باعث تغییراتی در بارش‌های حدی حوزه کارون شده‌اند.

این دانشجوی دکترای دانشگاه خوارزمی گفت: اگر نتایج این تحقیقات در اختیار مسئولان قرار گیرد، می‌تواند موجب حساسیت و دقت عمل بیشتر در تصمیم‌گیری‌ها و برنامه‌ریزی‌های استانی در حوزه مدیریت منابع آب و حوزه کارون و اجرای طرح‌های برنامه‌ریزی‌شده‌تر شود.

سعدی افزود: پدیده‌ی تغییر اقلیم در ایران مبحث علمی جدیدی است و امیدوارم از طریق مطالعات دقیق‌تر و پیشرفته‌تر با استفاده از روش‌های نوین سهمی در شفاف‌سازی این پدیده و تأثیرات آن در حوزه‌های مختلف داشته باشم؛ جزئیات این تحقیقات در مقالات و نشست‌هایی که با مسئولان خواهیم داشت، اطلاع‌رسانی می‌شود.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب