اشتغال 73 درصد فارغ‌التحصیلان علمی کاربردی جهاد دانشگاهی

رئیس موسسه آموزش عالی علمی کاربردی جهاد دانشگاهی با اشاره به شروع ثبت نام دوره‌های کاردانی و کارشناسی علمی کاربردی از سوی سازمان سنجش و آموزش کشور اظهار کرد: 73 درصد فارغ‌التحصیلان موسسه آموزش .....

اشتغال 73 درصد فارغ‌التحصیلان علمی کاربردی جهاد دانشگاهی

رئیس موسسه آموزش عالی علمی کاربردی جهاد دانشگاهی با اشاره به شروع ثبت نام دوره‌های کاردانی و کارشناسی علمی کاربردی از سوی سازمان سنجش و آموزش کشور اظهار کرد: 73 درصد فارغ‌التحصیلان موسسه آموزش عالی علمی کاربردی جهاد دانشگاهی شاغل هستند.

دکتر عبدالرضا مجدالدین در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه موسسه آموزش عالی علمی کاربردی جهاد دانشگاهی با بیش از 40 مرکز در سراسر کشور از قوی‌ترین موسسات آموزش عالی علمی کاربردی تحت نظارت دانشگاه جامع علمی کاربردی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری است، افزود: از سال 1377تاکنون بیش از 100 هزار نفر در مقاطع کاردانی، کارشناسی و کارشناسی ارشد از مراکزآموزش عالی علمی کاربردی جهاد دانشگاهی فارغ‌التحصیل شده‌اند.

رئیس موسسه آموزش عالی علمی کاربردی جهاد دانشگاهی در مورد رشته‌هایی که در این موسسه ارائه می‌شود، توضیح داد: موسسه آموزش عالی علمی کاربردی جهاد دانشگاهی در گروه‌های "صنعت"، "مدیریت و خدمات"، "فرهنگ و هنر" و "کشاورزی" با بیش از 62 رشته کاردانی حرفه‌ای و فنی و 59 رشته کارشناسی حرفه ای و مهندسی از جمله  رشته‌های مختلف IT  عمران ، معماری ، تربیت مربی مهدکودک و پیش‌دبستانی ، مراقبت از سالمندان ، مربی قرآن ، امور فرهنگی، روابط عمومی، خبرنگاری، مترجمی زبان، گیاهان دارویی، گیاهان پزشکی، گیاهان گلخانه‌ای و غیره دانشجو پذیرش می‌کند و بطورکلی تمرکز رشته‌هایی که در مراکز آموزش عالی علمی کاربردی جهاد دانشگاهی ارائه می‌شود روی مهارت‌های شغلی و حرفه‌ای و ورورد فارغ‌التحصیلان به بازار کار است.

 وی در مورد آمار فارغ‌التحصیلان موسسه آموزش عالی علمی کاربردی جهاد دانشگاهی که وارد بازار کار شده‌اند، گفت: تحقیقات میدانی که در زمینه اشتغال فارغ‌التحصیلان در مراکز علمی کاربردی جهاد دانشگاهی صورت گرفته نشان می‌دهد که 73 درصد فارغ‌التحصیلان این موسسه شاغل هستند و از این تعداد 18 درصد در مقاطع بالاتر مانند مشغول به تحصیل بوده و پنج درصد آنها در حال گذراندن خدمت نظام وظیفه و سایر افراد در دستگاه ها یا به صورت خویش‌فرما مشغول به کار هستند. همچنین فقط 12 درصد از افراد قبل از اینکه وارد این مراکز شوند شاغل بوده‌اند و سایر آنها پس از تحصیل وارد بازار کار شده‌اند.

رئیس موسسه آموزش عالی علمی کاربردی جهاد دانشگاهی در مورد ظرفیت پذیرش دانشجو درمراکز این موسسه توضیح داد: با توجه به محدودیت‌های ایجاد شده پذیرش دانشجو در این مراکز در سال 94 نسبت به سال 93 ، 10 درصد کاهش یافت. به عبارت دیگر در سال 93 حدود 21 هزار نفر و در سال 94 حدود 19 هزار نفرکه 10 درصد کل پذیرش دانشگاه بود  درمراکز آموزش عالی علمی کاربردی جهاد دانشگاهی جذب شدند و با توجه به اینکه پذیرش دانشجو در مراکز علمی کاربردی امسال یک نوبتی شده است، احتمالاً  امسال 10 تا 12 هزار دانشجو در مراکز آموزش عالی علمی کاربردی جهاد دانشگاهی جذب شوند.

دکتر مجدالدین در ادامه با اشاره به توسعه کیفیت و تجهیز زیرساخت‌های مورد نیاز مراکز علمی کاربردی جهاد دانشگاهی توضیح داد: از سال 93 ، 12 پروژه عمرانی برای ساخت فضای ملکی با بیش از 45 هزار مترمربع در دست اجرا بود که در سال 93 و 94 ، 7 پروژه آن به بهره‌برداری رسید و در سال 95 ، 5 پروژه دیگر از جمله مراکز "تهران4" ، "سنندج" ، "شهرکرد" ، "گرگان" و "همدان" به بهره‌برداری خواهند رسید. همچنین بودجه عمرانی وتجهیزات کارگاهی و آزمایشگاهی این دانشگاه در سال‌های 93 تا 95، 50 میلیارد تومان بود که 50 درصد آن از محل وام موسسه به مراکز و مابقی از کمک های دفتر مرکزی و واحد ها  هزینه شد.

رئیس موسسه آموزش عالی علمی کاربردی جهاد دانشگاهی در ادامه در مورد مدرسین واعضای هیات علمی این مراکز نیز اظهار کرد: در حال حاضر حدود سه هزار مدرس به صورت پاره‌وقت و 300 نفر از اعضای هیات علمی جهاد دانشگاهی و دانشگاه‌ها به صورت مدرس تمام وقت با مراکز آموزش عالی علمی کاربردی جهاد دانشگاهی همکاری دارند.

دکتر مجدالدین در مورد اقدامات فرهنگی موسسه آموزش عالی علمی کاربردی جهاد دانشگاهی نیز گفت: برگزاری مراسم اعتکاف دانشجویی، اردوهای ایران مرز پرگهر، برگزاری جشن فارغ‌التحصیلی دانشجویان، برگزاری اردوهای زیارتی عرفه از قم تا جمکران، طرح ضیافت اندیشه همکاران در مشهد مقدس ، خط سرخ شیدایی (گرامی داشت اربعین حسینی) و غیره از جمله اقدامات فرهنگی موسسه آموزش عالی علمی کاربردی جهاد دانشگاهی است. همچنین مشارکت دانشجویان در کلیه برنامه های فرهنگی مذهبی و مسابقات دانشجویی دانشگاه که از طریق مراکز و واحد های استانی دانشگاه جامع برگزار می‌شود  .

وی در پایان با اشاره به رتبه‌بندی مراکز آموزش عالی علمی کاربردی جهاد دانشگاهی نیز گفت: هر سال مراکز آموزش عالی علمی کاربردی جهاد دانشگاهی براساس شاخص‌های آموزشی، پژوهشی، فرهنگی و مدیریتی  ارزیابی و 10 مرکز برتر معرفی می‌شوند. همچنین مراکزی که در رتبه‌های پایین‌تر قرار گرفته شناسایی شده و برای ارتقای سطح کیفیت آنها تلاش می‌شود.

منبع :