دلیل صدا دادن برخی مفاصل چیست؟

صدای شکاندن مفاصل می‌تواند صدایی آرامش بخش و شیرین و یا آزار دهنده و ناپسند مبنی بر یه عادت ناپسند باشد.

دلیل صدا دادن برخی مفاصل چیست؟

صدای شکاندن مفاصل می تواند صدایی آرامش بخش و شیرین و یا آزار دهنده و ناپسند مبنی بر یه عادت ناپسند باشد. با این حال چرا وقتی مفصل ها در یک جهت به خصوص خم می کنید صدای ترقه مانندی می دهد؟

دانشمندان برای علت بوجود آمدن این صدا چند توضیح مختلف ارائه دادند که شامل کشیده شدن سریع رباط ها و ساییده شدن استخوان ها روی هم در موارد حاد می باشد. اما معمول ترین توضیح برای اینکه چرا مفاصل کشیده شده شما صدایی شبیه به ترکیدن حباب می دهند این است که در واقع بین آنها حباب وجود دارد.

مفصل های انگشت خیلی راحت تر از بقیه قسمت های بدن صدا می دهند اما خیلی از افراد فاصله های بین مهره های گردن، کمر، حتی مفاصل ران و مچ دست ها، شانه ها و همین طور قسمت های دیگر بدنشان را به صدا در می آورند.

به تمام این مفاصل، مفصل های زلالی گفته می شود و اینها انعطاف پذیرترین مفاصل در بدن شما هستند. فضای بین دو استخوان با مایع چسبناکی به نام مایع زلالی پر شده است، که حاوی مولکول های دراز و روانی مثل اسید فیلیورانیک و لوبروسین است. مایع زلالی، کم و بیش بافتی شبیه به زرده تخم مرغ دارد و هدف اصلی آن نرم کردن سطح برخورد استخوان هاست تا بتوانند راحت تر روی هم بلغزند.

علاوه بر این، مایع زلالی حاوی سلول های بیگانه خوار است که هرگونه باقی مانده استخوان و غضروفی را که وارد مفصل می شوند از بین می برد .اما دلیل آن در شکاندن مفاصل این است که مایع زلالی مثل هر مایع دیگه ای در بدن حاوی مقداری گاز مولکول حل شده است .

کسانی که صدای مفاصل خودشان را در می آورند، می دانند که برای شکاندن آن صدای رضایت بخش مفاصلشون باید بیش از حد معمول کشیده شود . وقتی این کار را انجام می دهید استخوان ها از هم فاصله می گیرند و فضای بین آنها بیشتر می شود.

این وضعیت یک نقطه کم فشار تولید می کند که گاز محلول در بین مایع زلالی را بیرون می کشد؛ درست مثل بیرون آمدن دی اکسید کربن وقتی که خیلی سریع در نوشابه را باز می کنید. گاز رها شده از بین مفاصل حبابی با یک صدا ایجاد می کند اما این حباب خیلی دوام ندارد و مایع زلالی که حباب را احاطه کرده، اینقدر به آن فشار می اورد که در نهایت متلاشی می شود.

شکاندن یک مفصل باعث بزرگ شدن آن می شود شاید به همین دلیل است که کسانی که مهره های کمر و مفاصلشان را می شکنند عقیده دارند که این عادت باعث ایجاد انعطاف پذیری و سستی مفاصل می شود.

تحقیقات دیگری نشان داده است که شکستن مفاصل انگشت باعث ضعیف شدن مچ دست و ورم کردن دست ها می شود.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب
همایش جمع بندی علوم اجتماعی حل سوالات کنکور 96 بخش اول
چهارم انسانی     دبیر : آزیتا بیدقی