شناسایی بیماری‌های کوروموزومی جنین با روش ابداعی محققان ایرانی

پژوهشگران کشور تکنیک نوینی برای تشخیص ناهنجاری‌های کوچک کروموزومی ارائه کردند که با استفاده از این تکنیک می‌توان ناهنجاری‌های ژنتیکی در جنین را قبل از لانه‌گزینی تشخیص داد.

شناسایی بیماری‌های کوروموزومی جنین با روش ابداعی محققان ایرانی

به گزارش ایسنا، دکتر آناهیتا محسنی میبدی در حاشیه هفدهمین جشنواره رویان که از روز چهارشنبه، 10 شهریور ماه در سالن رازی دانشگاه علوم پزشکی ایران آغاز به کار کرده است، در جمع خبرنگاران یکی از علل ناباروری را ناهنجاری‌های کروموزومی ذکر کرد و گفت: بسیاری از بیماری‌های با منشأ ژنتیکی دارای پیچیدگی‌هایی از لحاظ کروموزونی هستند و تاکنون تشخیص این بیماری‌ها به راحتی صورت نمی‌گرفت.

وی اضافه کرد: ولی با انجام تحقیقی با عنوان قواعد استفاده از سیتوژنتیک مولکولی در تشریح ناهنجاری‌های کروموزومی موثر بر ناباروری مردان روش‌های نوینی را ارائه کردیم که قادر است تعدادی از بیماری‌های کروموزومی را که تاکنون ناشناخته بودند، شناسایی کنیم.

وی ادامه داد: با این روش می‌توانیم جنین‌های سالم را پیش از لانه‌گزینی انتخاب و به رحم منتقل کنیم تا از این طریق افراد دارای بیماری‌های ژنتیکی، امکان فرزنددار شدن را داشته باشند.

محسنی، اساس این روش جدید را تکنیک سیتوژنتیک مولکولی دانست و اظهار کرد: روش‌های قدیمی‌تر این تکنیک مانند  FISH و CGH  برای شناسایی و تشخیص ناهنجاری‌های کروموزومی به کار می‌روند، ولی برای تشخیص ناهنجاری‌های کوچک کروموزومی مناسب نیستند.

مجری طرح خاطرنشان کرد: در این مطالعات روش‌های سیتوژنتیک مولکولی مانند  FISH وACGH  را که تاکنون از آن‌ها برای شناسایی بافت‌های توموری و سلول‌های سرطانی به کار برده می‌شد، در حوزه ناباروری و برای یافتن ناهنجاری‌های کروموزومی کوچک و پیچیده کاربردی کردیم.

محسنی تاکید کرد: با تکنیکی که در این پژوهش ارائه کردیم، امکان تشخیص جنین‌های سالم از جنین‌های مبتلا به بیماری‌های کوروموزمی کوچک که تاکنون قابل تشخیص نبودند، فراهم شده است.

عضو هیات علمی پژوهشگاه رویان با تاکید بر این‌که این روش برای تشریح ناهنجاری‌های کوروموزومی موثر در ناباروری مردان کاربرد دارد، اظهار کرد: تاکنون افرادی که مبتلا به ناهنجاری‌های کوروموزومی بودند منشأ این قطعه کوروموزومی و سایز آن را نمی‌دانستیم، ولی با استفاده از تکنیک ارائه شده در این تحقیقات می‌توانیم به‌طور دقیق اعلام کنیم که تکه اضافی کروموزومی از کجا آمده، چه ابعادی دارد و چه ناهنجاری‌هایی را ایجاد خواهد کرد.

وی تصریح کرد: پس از شناسایی لکه کوروموزومی دارای ناهنجاری این امکان را داریم که قبل از انتقال جنین به رحم مادر، بیماری‌ها را در آن شناسایی کنیم.

مسؤول آزمایشگاه سیتوژنتیک پژوهشگاه رویان از کاربردهای این تکنیک در افرادی که به صورت طبیعی باردار شده‌اند و دارای بیماری‌ هستند، خبر داد و افزود: در نمونه‌هایی که از جنین گرفته می‌شود، می‌توان ناهنجاری‌های کوچک کوروموزومی را شناسایی کرد.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب