رفاه کارت هوشمند دانشجویان از ترم آینده ارائه می‌شود

ذوالفقار یزدان‌مهر، رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از ارائه طرح رفاه کارت هوشمند دانشجویان در ترم آینده خبر داد.

رفاه کارت هوشمند دانشجویان از ترم آینده ارائه می‌شود

ذوالفقار یزدان‌مهر، رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از ارائه طرح رفاه کارت هوشمند دانشجویان در ترم آینده خبر داد.

ذوالفقار یزدان‌مهر رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری آنا درباره طرح رفاه کارت هوشمند دانشجویان گفت: «طرح رفاه کارت هوشمند دانشجویان برای این است تا همه خدماتی که به طرق مختلف به دانشجویان ارائه می‌شود، در قالب این کارت انجام شود و از طرفی 36 نوع خدمت جدید نیز به دانشجویان عرضه می‌شود.»

یزدان‌مهر گفت: «این خدمات زمینه‌های مختلف ورزشی، فرهنگی، رفاهی و ... ویزاکارت و مسترکارت و اقدامات بسیار متفاوت دیگری را هم شامل می‌شود.»

او افزود: «حسن ارائه این کارت این است که با ظرفیت‌سازی‌ای که صورت می‌گیرد، همه وام‌هایی که پرداخت می‌کنیم، اعم از دانشگاه‌ پیام‌نور، دانشگاه آزاد اسلامی و دانشگاه‌های غیرانتفاعی همه در قالب رفاه کارت هوشمند دانشگاهی انجام می‌شود.»

رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم گفت: «همچنین قصد داریم یک سری خدمات ویژه هم برای استادان و اعضای هیات علمی دانشگاه در نظر بگیریم تا از این امتیازات بهره‌مند شوند. برای مثال با بنیاد مستضعفان تفاهم‌نامه‌ای را امضا کرده‌ایم که از ظرفیت و امکانات رفاهی و فرهنگی آنها استفاده کنیم و 80درصد به ما تخفیف می‌دهند و ما الان با پرداخت 20درصد هزینه‌ها از این ظرفیت می‌توانیم استفاده کنیم. همچنین تفاهم‌نامه‌هایی هم با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، شهرداری و ... داریم تا بتوانیم ازامکانات ویژه‌ای برخوردار شویم.»

یزدان‌مهر گفت: «در بحث ملزومات موردنیاز دانشجویان نیز قصد داریم فعالیتی را آغاز کنیم که دانشجویان بتوانند برای مثال برای خریدها هم از این رفاه کارت استفاده کنند و بتوانند از تخفیفات ویژه‌ای در بخش باشگاه مشتریان که در حال راه‌اندازی است استفاده کنند.»

او افزود: «این کارت نهایی شده است و قرار است برای ترم جدید ارائه شود و مسلما اگر نتوانیم این خدمت را در مهر نهایی و شروع کنیم، مطمئنا شروع کار کارت برای نیمسال دوم زده می‌شود.»

به دانشگاه‌ها کمک رهن و به دانشجویان متاهل وام مسکن می‌دهیم

رئیس صندوق رفاه دانشجویان درباره مشکلات خوابگاه‌های متاهلی هم گفت: «قانون برنامه پنجم خوابگاه‌سازی را منع کرده است ولی اقدامی که ما برای تامین خوابگاه متاهلین انجام دادیم، افزایش وام مسکن متاهلین تا دو برابر بوده است تا دانشجویان با استفاده از این وام بتوانند جای مناسبی را رهن کنند.»

او گفت: «بعضی از دانشگاه‌ها مانند دانشگاه علم و صنعت نیز که مشکل خوابگاه متاهلی داشته‌اند، از طرف صندوق رفاه دانشجویان به آنها کمک رهنی برای اجاره خوابگاه دانشجویان متاهل داده شده است و ما مشکلات آنی دانشگاه‌ها را در این زمینه از طریق کمک رهن حل می‌کنیم.»

درخواست وزرا از رئیس‌جمهور برای افزایش وام شهریه

یزدان‌مهر گفت: «اجاره‌بهایی که برای خوابگاه‌ها تعیین شده است براساس نتایج طرح رتبه‌بندی‌ای بوده است که انجام شده است، اما رتبه‌بندی دانشگاه‌ها از امسال آغاز شده است. ما تعدادی شاخص داریم و تعدادی زیرشاخص و براساس کمیت و کیفیت خدمات رفاهی دانشگاه‌ها را رتبه‌بندی می‌کنیم.»

او افزود: «همیشه سعی کرده‌ایم هیچ دانشگاهی را جدا نبینیم و درباره دانشگاه آزاد اسلامی هم به همین صورت بوده است. وام شهریه به دانشگاه آزاد اسلامی هم پرداخت می‌کنیم. کل اعتباری که سال گذشته دولت برای وام شهریه به صندوق داد، 37 میلیارد تومان بوده است در حالیکه ما به دانشگاه آزاد اسلامی از درآمد اختصاصی صندوق 67 میلیارد تومان وام شهریه پرداخت کرده‌ایم. در این سال در مجموع 198 میلیارد تومان وام شهریه به همه دانشگاه‌های کشور پرداخت شد.»

او گفت: «وام شهریه برای سال گذشته 100 میلیارد تومان بود که به صندوق 37 میلیارد تومان داده شد. برای امسال 100 میلیارد به 55 میلیارد تومان کاهش یافته است به دنیال همین، وزیر علوم و وزیر بهداشت در نامه‌ای به رئیس‌جمهور خواسته‌اند که میزان وام شهریه افزایش یابد یا حداقل همه آن تخصیص یابد.»

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب