افراد کتابخوان بیشتر از دیگران عمر می‌کنند

مطالعات جدید محققان نشان می‌دهد، افرادی که روزانه حداقل ۳۰ دقیقه کتاب مطالعه می‌کنند، زندگی طولانی‌تری را نسبت به سایرین تجربه خواهند کرد.

افراد کتابخوان بیشتر از دیگران عمر می‌کنند

مطالعات جدید محققان نشان می دهد، افرادی که روزانه حداقل ۳۰ دقیقه کتاب مطالعه می کنند، زندگی طولانی تری را نسبت به سایرین تجربه خواهند کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، بر اساس مطالعه ای که بر ۳.۶۳۵ نفر و بین رده سنی ۵۰ و بیشتر انجام شده، نشان می دهد افرادی که زمانی از ساعات روزانه خود را به مطالعه کتاب اختصاص می دهند به طور میانگین دو سال بیشتر از سایرین عمر می کنند.  

مطالعات محققان امریکایی دانشگاه ییل نشان می دهد، افرادی که بیشتر کتاب می خوانند ، عمر طولانی تری نیز خواهند داشت. حداقل ۳.۵ ساعت مطالعه در هفته می تواند این تفاوت را در طول عمر یک فرد ایجاد کند.

این مطالعه از ارتباط بین خواندن کتاب و عمر طولانی خبر می دهد اما بدین معنا نیست که تنها مطالعه بیشتر در افزایش طول عمر نقش دارد.  علت یا دلیل مشخصی در رابطه با ارتباط بین مطالعه کتاب و افزایش طول عمر هنوز اعلام نشده است. مطالعات محققان نشان داده که با کمک کتاب خواندن می توان به فعال و سالم نگه داشتن مغز پرداخت.

پیش از این مطالعات محققان هاروارد نیز نشان داده بود که مطالعه عمیق یک کتاب باعث ایجاد تعامل شناختی می شود، نتیجه ای که  محققان دانشگاه اموری از آتلانتا در تحقیقات خود به اثبات رسانده بودند.

محققان در مطالعات خود به اثبات رسانده بودند که خواندن یک رمان باعث تقویت نواحی پردازش زبان در مغز می شود. به عبارت دیگر، مطالعه همانند تمرین ورزشی در ذهن عمل می کند.

مطالعات محققان نشان می دهد خواندن کتاب بیش از خواندن روزنامه یا مجلات باعث افزایش طول عمر می شود.

در این مطالعه، افراد به سه گروه تقسیم شدند: افرادی که اصلا مطالعه نمی کردند، افرادی که ۳.۵ ساعت در هفته مطالعه می کردند و افرادی که بیش از ۳.۵ ساعت در هفته مطالعه می کردند.

محققان پس از گذشت بازه زمانی ۱۲ ساله و با در نظر گرفتن شاخصه هایی مانند جنسیت، نژاد و همینطور تحصیلات متوجه شدند، افرادی که در گروه مطالعه کنندگان بیش از  ۳.۵ ساعت در هفته قرار داشتند، ۲۳ درصد با کاهش آمار مرگ و میر و افرادی که در گروه ۳.۵ ساعت مطالعه در هفته قرار گرفته بودند با کاهش آمار ۱۷ درصدی مرگ و میر نسبت به گروهی که اصلا مطالعه نمی کردند، مواجه شده اند.

اکنون محققان در حال بررسی این موضوع هستند که آیا تفاوت های قابل توجهی در مغز بین خواندن کتاب های داستانی و غیرداستانی نیز وجود دارد؟ و آیا مطالعه کتاب های الکترونیکی و صوتی نیز تاثیر کتاب های چاپی را دارند یا خیر؟

نتایج این تحقیقات در ژورنال Social Science & Medicine به چاپ رسیده است.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب