تالیف کتاب‌های درسی به صورت مشترک میان ایران و عراق

سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاهها (سمت) و وزارت آموزش عالی و پژوهشهای علمی عراق در زمینه تألیف کتاب به صورت مشترک باهم تفاهم نامه امضاء کردند.

تالیف کتاب‌های درسی به صورت مشترک میان ایران و عراق

سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاهها (سمت) و وزارت آموزش عالی و پژوهشهای علمی عراق در زمینه تألیف کتاب به صورت مشترک باهم تفاهم نامه امضاء کردند.

به گزارش ایلنا، این نشست با حضور احمد احمدی رئیس سازمان «سمت» و دکتر غسان مدیر کل اداره پژوهش و تحول علمی وزارت آموزش عالی و پژوهشهای علمی عراق در شهر کربلا تشکیل شد.

احمدی، در این جلسه با اشاره به تشابهات فرهنگی و مذهبی و پیوندهای عمیق فرهنگی دو کشور، به اهمیت گسترش روابط تأکید کرد و کمک به بهبود فرهنگ در جهان اسلام و دوری از تعصب را ضروری دانست و نیز همکاری با وزارت علوم عراق را سیاستی راهبردی برای تعمیق روابط علمی و فرهنگی بین دو کشور به عنوان الگویی برای جهان اسلام دانست.

محسن فریجی مشاور وزیر آموزش عالی عراق در امور تحول روشهای آموزشی و نظامهای آموزشی عراق، نیز بر استفاده از تجربیات ایران و سازمان «سمت» برای تحول علوم انسانی عراق تأکید و در مورد بازنگری ترجمه کتابها مواردی را مطرح کرد و تأکید وزیر جدید آموزش عالی این کشور را در خصوص همکاری با «سمت»، یادآور شد.

در ادامه دکتر غسان ضمن اشاره به خاطرات خوب حضور در ایران و سازمان «سمت»، این سفر را زمینه انگیزه‌بخش این همکاری دانست و خواستار توجه جدی‌تر به امر تألیف مشترک کتاب میان سازمان «سمت» و وزارت آموزش عالی عراق شد.

در بخش اول این نشست، موارد دقیق همکاری طرفین با ارائه گزارش دکتر فکری و بحث و گفتگو پیرامون آن دنبال شد و در بخش دوم نیز مواردی در باب فعالیت در حوزه آموزش زبان فارسی در عراق و خرید کتابهای آموزش زبان انگلیسی تخصصی (ESP) «سمت» مطرح شد.

در پنجمین نشست همکاریهای «سمت» و وزارت آموزش عالی عراق، صورت‌جلسه‌ای در ۵ محور و ۲۲ بند به امضای طرفین رسید که از مهم‌ترین محورهای آن می‌توان به مواردی چون چگونگی ادامه کار ترجمه کتاب برای طرف عراقی و نهایی کردن آن، تألیف کتاب به صورت مشترک، کمکهای سازمان «سمت» برای تقویت زبان فارسی در عراق، راه های همکاری در چاپ و نشر و خرید منشورات «سمت» در آموزش زبان انگلیسی، اشاره کرد.

در پایان جلسه، احمد احمدی پنج اثر ترجمه شده به زبان عربی به سفارش وزارت آموزش عالی عراق را که به تازگی توسط «سمت» منتشر شده‌ است، به مشاور وزیر آموزش عالی  و پژوهشهای علمی عراق، مدیر کل اداره پژوهش و تحول علمی وزارت آموزش عالی و پژوهشهای علمی عراق و رئیس دانشگاه کربلا اهدا کرد.

رئیس سازمان سمت همچنین نسخه ترجمه شده عربی آخرین اثر خود با نام بن‌لایه‌های شناخت را به تمامی حاضران جلسه تقدیم کرد که مورد توجه و تقدیر طرف عراقی قرار گرفت.

این نشست با حضور دکتر احمد احمدی رئیس سازمان «سمت»، دکتر هاجری معاون پژوهشی و دکتر فکری مشاور رئیس این سازمان، دکتر محسن فریجی مشاور وزیر آموزش عالی عراق در امور تحول روشهای آموزشی و نظامهای آموزشی عراق، دکتر غسان مدیر کل اداره پژوهش و تحول علمی وزارت آموزش عالی و پژوهشهای علمی عراق، دکتر منیر سعدی رئیس دانشگاه کربلا و رؤسای برخی دانشگاهها و دانشکده‌های عراق و اعضای کمیته همکاری و مسئولان وزارتی، در شهر کربلا تشکیل شد.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب