شهری ناشناخته با بزرگ‌ترین کتیبه خط پهلوی دنیا در فارس

«خبرجنوب» نوشت: با اینکه وسعت محوطه تاریخی سر مشهد سه برابر شهر ساسانی بیشاپور است و اثری را در دل خود جای داده که عنوان بزرگ‌ترین کتیبه خط پهلوی دنیا را هم یدک می‌کشد و سراسر این منطقه هم ....

شهری ناشناخته با بزرگ‌ترین کتیبه خط پهلوی دنیا در فارس

 «خبرجنوب» نوشت: با اینکه وسعت محوطه تاریخی سر مشهد سه برابر شهر ساسانی بیشاپور است و اثری را در دل خود جای داده که عنوان بزرگ ترین کتیبه خط پهلوی دنیا را هم یدک می کشد و سراسر این منطقه هم مملو از بقایای آثار تاریخی متعلق به 1700 سال قبل است اما باز هم این محوطه به جاذبه گردشگری تبدیل نشده است!

محوطه ای که وسعتش به 650 هکتار می رسد و بنا بر اسناد تاریخی تا قرون اولیه اسلامی زندگی در آن جریان داشته است و هم اینک می توان بقایایی ازسکونتگاه های شهری را در این منطقه به وضوح دید. 
یکی از آثار تاریخی این محوطه کتیبه «کرتیر» است که بزرگترین کتیبه خط پهلوی دنیامحسوب می شود و در نزدیکی روستای سرمشهد در ۸۰ کیلومتری کازرون و در ارتفاع ۳۰ متری از سطح زمین قرار دارد. این کتیبه در دوران ساسانیان و از زبان کرتیر، یکی از برجسته ترین موبدان این دوره تاریخی و در زمان پادشاهی بهرام دوم نوشته شده است.این کتیبه که بزرگترین کتیبه خط پهلوی دنیاست از سال ۱۳۱۸ و در ردیف ۳۳۶ فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.عمده ترین آسیبهایی که تا به حال به این کتیبه وارد شده دارای دو عامل اصلی انسانی و فرسایش های طبیعی است.کتیبه کرتیر به واسطه واقع شدن در موقعیت خاص کوهی که بر آن حجاری شده در معرض مستقیم عوامل فرسایشی از جمله بارش باران، تابش شدید نور خورشید و عوامل دیگری از این دست است از این رو بیشتر در معرض فرسایش است. این کتیبه دارای 58 سطر بوده و در دو بخش که یکی از این بخشها شامل فهرستی است علاوه بر اطلاعاتی که در خصوص کرتیر می دهد، نام برخی از مناطق ایران را در دوران ساسانیان در خود جای داده که به لحاظ معرفی برخی حدود مرزی و جغرافیایی در این دوره از تاریخ ایران باستان نیز حائز اهمیت است.
رئیس اداره میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری شهرستان کازرون در اینباره میگوید: کتیبه سرمشهد یا همان کتیبه پهلوی یکی از شاخصترین نقش برجسته های ایران است و در زیر آن نیز نقش برجسته بهرام قرار دارد.
محمدرضا معینی ادامه می دهد: برای نگهداری از این نقش برجسته حفاظت فیزیکی انجام می شود و به طور معمول روزانه، گشت زنی های لازم در اطراف آن صورت می گیرد.
وی با اشاره به تعامل مردم روستای سرمشهد بیان کرد: انجمن میراث فرهنگی در این روستای تاریخی فعال است به گونه ای که در حال حاضر با تعاملات صورت گرفته ،تعدادی فنس به دهداری تحویل شده است.
رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان کازرون می گوید : در این راستا مقرر شده که نسبت به فنسکشی اطراف بزرگ ترین کتیبه خط پهلوی اقدام و نسبت به حفاظت و نگهداری از آن اقدامات لازم انجام شود.وی می گوید: خوشبختانه در منطقه سرمشهد، مدت هاست که اهالی منطقه حساسیتهای خوبی در خصوص حفاظت از کتیبه کرتیر دارند اما بدون شک برای حفاظت اصولی از چنین اثر ارزشمند و بی نظیری باید اقدامات اصولی مانند فنس کشی متناسب با فضا، نورپردازی در شب، استقرار نگهبان دائمی برای کنترل کتیبه کرتیر، نقش برجسته بهرام و شهر تاریخی سرمشهد و... را انجام داد.معینی می افزاید: بدون شک چنین اقداماتی در کنار تقویت زیرساخت های گردشگری در این منطقه، هم برای برخی از اهالی ایجاد اشتغال خواهد کرد و هم حساسیت های بهتری را در خصوص حفاظت فیزیکی نقش به وجود خواهد آورد اما متأسفانه تا به امروز چنین اقداماتی تنها در حد حرف و بر روی کاغذ باقی مانده است. 
رئیس اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری شهرستان کازرون در ادامه این گفت وگو در خصوص محوطه تاریخی شهر سرمشهد می گوید:شهر یا محوطه تاریخی سرمشهد یکی از شهرهای دوره ساسانی بوده که وسعتش به 650 هکتار می رسد. این محوطه تاریخی دارای آثار متعددی از دوره ساسانیان تا اسلامی است و مشهورترین اثر در این منطقه، کتیبه و نقش برجسته کرتیر است. به گفته معینی، بررسی های باستانشناسی از منطقه ، طی سال های گذشته انجام شده و سفال ها و بقایایی از آثار موجود در این منطقه مورد شناسایی قرار گرفته است، اما تاکنون برنامه کاوش در منطقه صورت نگرفته است.
وی با بیان اینکه منطقه سرمشهد به دلیل قدمت و اصالتی که دارد در فهرست ملی به ثبت رسیده است، می گوید: این منطقه از نظر باستان شناسی یکی از مناطق مهم محسوب می شود و باید مورد مطالعات دقیق قرار گیرد و در واقع منطقه هنوز ناشناخته و بکر باقی مانده است.
گفتنی است نقش بهرام دوم، آتشکده و کاروانسرای کوشک ، تل خندق ساسانی، تل سامان، تل نقاره از مهمترین جاذبههای گردشگری این روستا است.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب