تهیه اولین مداد جهان توسط «نیکولا کنته»

در ۳۰ آگوست سال ۱۷۹۰ میلادی، «نیکولا کِنته» برای سهولت در نوشتن از نوعی زغال نرم به نام گرافیت استفاده کرد.

تهیه اولین مداد جهان توسط «نیکولا کنته»

در ۳۰ آگوست سال ۱۷۹۰ میلادی، «نیکولا کِنته» برای سهولت در نوشتن از نوعی زغال نرم به نام گرافیت استفاده کرد. او برای جلوگیری از آلودگی دست به هنگام نوشتن، گرافیت را میانِ دو قطعه چوب قرار داد و بدین ترتیب مداد اختراع شد.

ما امروزه مدادهای مدرن را مدیون ابزارهای نوشتن رومی‌های باستان هستیم که قلم نامیده می‌شود. کاتبان یک سری علائم قابل خواندن را روی پاپیروس که نوعی کاغذ اولیه بود، بر جای می‌گذاشتند. قلم‌های اولیه دیگر از سرب ساخته شده بودند. اما اولین مداد به شکل امروزی چگونه به وجود آمد؟

«نیکولا ژاک کنته» نقاش و ماجراجوی فرانسوی، در ۴ آگوست سال ۱۷۵۵ چشم به جهان گشود. این مخترع و نابغه فرانسوی در آغاز نبوغ خود را به عنوان نابغه علم مکانیک نشان داد و کمک بسیاری به ارتش فرانسه در مصر کرد. شهرتش در این خصوص تا بدانجا پیش رفت که ناپلئون بناپارت وی را این چنین خطاب کرد:

یک مرد جهانی با سلیقه و ذوق همراه با درک و نبوغ که قادر است هنر فرانسه را در قلب این صحرای عربی خلق کند.

کنته یکی از پیشگامان و کسانی است که نامش همراه با پیشرفت بالون‌ها نیز آمیخته است وی ابداعات و بهبودهای زیادی در عرصه بالون نوردی از خود بر جای گذاشته است. اما جدا از تمام اختراعاتی که انجام داد و کارهای هنری وی، چیزی که باعث شد تا نامش در تاریخ جاودان شود، اختراع مداد بود. دولت فرانسه به دلیل مناقشات سیاسی با انگلستان تصمیم گرفت تا واردات گرافیت از انگلستان را قطع کند. با این هدف، دولت فرانسه از نیکولا ژاک کنته خواست تا جایگزینی برای گرافیت بیابد تا فرانسه تا این حد وابسته به گرافیت انگلستان نباشد.

نیکولا تحقیقات خود را آغاز کرد و سرانجام موفق شد تا گرد گرافیت را با خاک رس مخلوط کند و سپس با فشرده‌سازی آن بین دو قطعه چوبی توانست اولین مداد مدرن تاریخ را اختراع کند. کنته این اختراع خود را در سال ۱۷۹۵ به نام خود ثبت کرد. امروزه یکی از انواع مداد که در نقاشی مورد استفاده قرار می‌گیرد و مخصوص سیاه‌قلم است، به نام این مخترع، به مداد کِنته معروف است.

سر انجام این مخترع و ماجراجوی فرانسوی در ۶ دسامبر سال ۱۸۰۵ و در ۵۰ سالگی چشم از جهان فروبست ولی اختراع مداد وی کماکان در دنیا یکی از پرمصرف‌ترین نوشت‌افزارهای مورد استفاده بشر به حساب می‌آید.

نخستین کارخانه مدادسازی

نخستین کارخانه مدادسازی در سال ۱۷۶۱، در نورمبرگ آلمان توسط مردی به نام «کاسپر فابر» احداث شد. در بین نوادگان متعدد کاسپر جوانی بود به نام به «ابرهارد». ابرهارد در سال ۱۸۴۸، تصمیم گرفت آلمان را ترک و در آمریکا زندگی کند. ابرهارد در ادامه سنت خانوادگی‌اش در سال ۱۸۶۱، یک کارخانه مدادسازی تاسیس کرد. این کارخانه، ‌اولین کارخانه در نوع خود در آمریکا بود. طبیعتاً همین که مردم استفاده از مداد را آغاز کردند، نوشتن کلمات به صورت نادرست نیز شروع شد. برای پاک کردن این غلط‌ها به مداد پاک‌کن احتیاج بود. عجیب است اگر بدانید که اولین مداد پاک‌کن‌ها قابل خوردن بودند. بله، اولین مداد پاک‌کن‌ها چیزی غیر از یک تکه نان نبود!

نان با آنکه چندان به درد خور نبود، تا دو قرن به منزله تنها نوع مداد پاک‌کن دنیا دوام آورد. در سال ۱۷۵۲، حداقل لاستیکی به وسیله یک فرانسوی به نام «ماژلان» ابداع شد. چند سال بعد یک آمریکایی موسوم به «لیپمن» روی صحنه آمد، او بود که تدبیر کوچک اما زیرکانه گذاشتن مداد پاک‌کن به ته مداد، را ارائه کرد.


منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب