آیا رنگ سیارات واقعی هستند؟

این روزها، دیدن تصاویری که با فضاپیماها از سیارات گرفته شده، برای ما طبیعی هستند. بعضی از تصاویر بسیار رنگارنگ هستند، و بعضی، رنگ‌های کمتری دارنداین روزها، دیدن تصاویری که با فضاپیماها از سیارات گرفته شده، برای ما طبیعی هستند. بعضی‌ از تصاویر بسیار رنگارنگ هستند، و بعضی، رنگ‌های کمتری دارند. اما آیا این سیارات، همان شکلی هستند که عکسها نشان می‌دهند؟

آیا رنگ سیارات واقعی هستند؟

این عکس که از فاصله ی ۷۰۳ هزار کیلومتری توسط کاوشگر جونو ثبت شده ابرهای گازی سیاره ی مشتری را نشان می دهد.

به گزارش بیگ بنگ، در جوابی کوتاه به این سوال می‌توان گفت: “بعضی اوقات”. چون بعضی سیارات واقعاً رنگارنگ هستند، بقیه ی آنها با صخره‌ها پوشانده شده‌اند، که به طور تقریبی کاملاً خاکستری‌اند. و اگر شما با تصویری مواجه شوید که سیارات در آنها رنگارنگ به نظر می‌رسند، می توانید کاملاً مطمئن شوید که تصویر دست کاری شده است. معمولاً از این دستکاری، برای آشکار کردن تفاوت‌های ریزی استفاده می‌کنند، که بدون ابزارهای کمکی قادر به تشخیص آنها نیستیم. تمام کسانی که از تلفن‌های هوشمند برای عکس گرفتن استفاده کرده‌اند، احتمالاً به گزینه‌های گوناگونی برای افزودن یا کاستن تنوع رنگ‌ها برخورده‌اند. معمولاً از روش‌های مشابه، برای اصلاح تصاویری استفاده می‌شود که با فضاپیماها گرفته شده‌اند؛ تقریباً همیشه برای افزودن تنوع رنگ‌ها و گاهی نیز برای دقیق‌تر کردن آنها.

ولی دوربین فضاپیما به ندرت می‌تواند رنگ‌ها را همان گونه ببیند که چشم انسان می‌بیند. برای مثال، رنگ‌های آبی، سبز و قرمز، به طور جداگانه در دوربین فضاپیما ثبت شده، و به صورت ۳ تصویر سیاه سفید جداگانه به زمین فرستاده می‌شوند، و سپس برای نمایش، آنها را با هم ترکیب می‌کنند. مطمئناً چگونگی ظاهر شدن رنگ‌ها در تصویر، و درکی که چشمانتان از آن منظره دارد، حداقل کمی تفاوت دارد. علاوه بر این، رنگ‌های یک تصویر، لزوماً با رنگ‌های اصلی منظره همخوانی ندارد، حتی اگر تلاشی برای دستکاری آنها انجام نشده باشد. اصولاً، دوربین فضاپیما در هر قسمتی از طیف نور می‌تواند تصویربرداری کند. وقتی طول موج یکی از پرتوها از محدوده نور مرئی بگذرد، مثلاً در محدوده فرابنفش باشد، باز هم برای نمایش آن مجبوریم از یکی از رنگ‌های قرمز، سبز یا آبی استفاده کنیم. این بدین معناست که عکس حاصل، “رنگ مصنوعی” دارد، که ممکن است مجدداً آن را دستکاری هم کنند.

آیا رنگ سیارات واقعی هستند؟

لکه سرخ بسیار بزرگ سیاره مشتری با رنگ های طبیعی خود – عکسی از مدارگرد گالیله ناسا

سیارات غول پیکر

سیاره مشتری، از لکه قرمز بسیار بزرگی برخوردار است، یک سیستم طوفانی بیضی شکل غول پیکر. این لکه، به احتمال زیاد به علت کمرنگ بودن قسمت‌های بالایی ابرها در این محدوده است که از ارتفاعات مختلف مشتری دیده می‌شوند. ابرهای درون لکه، خودشان با آلاینده نامشخص دیگری تغییر رنگ داده‌اند. اجزای احتمالی این آلاینده، یک ترکیب فسفردار، یک ترکیب گوگردی و مولکول‌های آلی پیچیده هستند.

تمایل رنگی سیاره مشتری به رنگ‌های قوی، به نزدیک‌ترین قمرش یعنی آیو، هم سرایت کرده است. در این قمر، فوران‌های آتشفشانی انفجاری مکرر، با انتشار گوگرد و اکسید گوگرد همراه است، همین امر باعث می‌شود این قمر، شبیه پیتزای زرد رنگی شود که زیتون‌های سیاهی در آن پخش شده‌اند. در واقع، این زیتون‌های سیاه تکه‌های گدازه‌ای هستند که تازه‌تر از آنند که لکه زرد رنگی روی آنها قرار گیرد.

آیا رنگ سیارات واقعی هستند؟

سمت چپ: قمر “آیو” با رنگ های طبیعی خود. سمت راست: قمر “اروپا” با رنگ های مصنوعی دستکاری شده، برای برجسته کردن تفاوت های یخ “تمیز” (قسمت های آبی رنگ) و یخ کثیف (قسمت های قرمز رنگ).

از سوی دیگر، نزدیک‌ترین قمر بعد از “آیو” به سیاره مشتری، “اروپا” دارای سطحی یخ زده است. این سطح، بازتابنده بسیار قوی نور است، که باعث می‌شود براق‌تر؛ ولی نه خیلی رنگارنگ‌تر دیده شود. بیشتر تصاویر رنگی گرفته شده از اروپا که ممکن است با آن مواجه شوید، با رنگ‌های مصنوعی و دستکاری شده همراهند.

آیا رنگ سیارات واقعی هستند؟

نمایی از سیاره ی زحل در رنگ طبیعی

علی رغم داشتن جو یکسان،

منبع :