قطب سوم زمین کوچک می‌شود

دانشمندان دریافته اند قطب سوم زمین یا همان فلات تبت و کوهستان هیمالیا به واسطه افزایش آلودگی هوا در حال کوچکتر شدن است.

قطب سوم زمین کوچک می‌شود

حجم عظیمی از یخچالها در فلات تبت و کوهستان هیمالیا قرار دارد و همزمان که در دو قطب زمین شاهد ذوب شدن یخها هستیم، در قطب سوم زمین هم چنین وضعیت نگران کننده ای به چشم می خورد.

تفاوتی که میان قطبهای شمال و جنوب زمین و قطب سوم وجود دارد این است که به واسطه نزدیکی به شهرها، مناطق صنعتی و مراکز تولید کننده آلاینده های مختلف، قطب سوم وضعیت ناپایدارتری دارد.

تنها در غرب چین که ۴۸  هزار و ۵۷۱ یخچال با مساحتی درحدود ۵۱ هزار و ۸۴۰ کیلومتر مربع وجود دارد بخش زیادی از توده های عظیم یخ در حال ذوب شدن هستند. تحقیقات صورت گرفته نشان می دهد  ۱۸ درصد از یخچالهای این منطقه طی حداقل ۳۰ تا ۵۰ سال گذشته ذوب شده اند.

این مطالعه توسط انستیتو تحقیقات فلات تبت آکادمی علوم چین صورت گرفته است.

کاهش قابل توجه حجم یخچالهای قطب سوم زمین از جهت ارتباط غیرمستقیم زندگی مردم با آنها نگرانی دانشمندان را دوچندان کرده است.

این تحقیقات نشان می دهد کاهش حجم یخچالهای قطب سوم زمین زندگی بیش از یک میلیارد انسان را تحت تأثیر قرار می دهد. این یخچالها گذرگاههای آبی فلات تبت نظیر رودخانه ایندوس (سند) را تغذیه می کنند.

دانشمندان در این بررسی از روشی موسوم به «فرآیند شیمیایی ویژه» برای تعیین دقیق منشأ و جزئیات آلودگی هوای تأثیرگذار بر یخچالهای کوهستان هیمالیا استفاده کرده اند.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب