نجات یافتگان هوچکین مراقب بیماری‌های قلبی باشند

مطالعات نشان می‌دهد افرادی که در اوایل زندگی تا دوران جوانی به هوچکین مبتلا و درمان شده اند، دو برابر بیشتر از افراد عادی در معرض بیماری‌های جدی قلبی عروقی قرار دارند.

نجات یافتگان هوچکین مراقب بیماری‌های قلبی باشندبه گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از فاکس نیوز، بیماری لنفوم هوچکین نوعی سرطان خون است که به دلیل رشد غیر طبیعی سلول ها در دستگاه لنفاوی بوجود می آید. این بیماری معمولا از گره های لنفی شروع می شود و اگر به موقع تشخیص و درمان نشود، می تواند وارد ریه، استخوان و اندام های داخل حفره شکم شود. برخی از پزشکان، هوچکین را در شاخه سرطان قرار نمی دهند. این بیماری بیشتر در رده کودکان تا جوانان دیده می شود.

مطالعات محققان یک بیمارستان تحقیقاتی کودکان در ممفیس، تنسی، نشان می دهد افرادی که در کودکی یا نوجوانی به هوچکین مبتلا می شوند، دو برابر بیشتر از هم سن و سالان خود در معرض بیماری های جدی قلبی قرار می گیرند.

هنوز دلیل قطعی ارتباط هوچکین با بیماری های قلبی مشخص نیست؛ ولی محققان احتمال می دهند شیمی درمانی و رادیوتراپی که تنها روش درمان تومور در هوچکین است، بیمار را مستعد بیماری های قلبی می کند. بیماری های قلبی معمولا در دهه ششم زندگی به سراغ این افراد می آید. ضربان غیر طبیعی قلب، فشار خون و کلسترول بالا، اختلال دریچه های قلب، آسیب به آئورت، حمله قلبی و لخته شدن خون از مهمترین مشکلات این بیماران است.

این مطالعه محققان را با چالش جدیدی مواجه کرده است؛ حذف تومور نیازمند دوز کافی درمان است و از طرفی روش های رایج درمان احتمال بیماری های قلبی را تشدید می کند؛ بنابراین محققان به دنبال روش های جدید و غیر تهاجمی درمان سرطان هستند. رژیم غذایی سالم، فعالیت بدنی منظم، کنترل وزن و جلوگیری از استرس برای سلامت قلب به بیماران توصیه شده است.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب