امروزغروب آفتاب این پدیده نجومی زیبا را تماشا کنید

مدیر بخش علمی مرکز علوم و ستاره شناسی تهران گفت: امروز دو سیاره ناهید وعطارد به حدی به هم نزدیک می‌شوند که می‌توان آن‌ها را در آسمان شب به صورت دو جرم نورانی زیبا نظاره کرد.

امروزغروب آفتاب این پدیده نجومی زیبا را تماشا کنیدفاطمه خراسانی مدیر بخش علوم مرکز علوم و ستاره شناسی تهران  در گفت و گو با خبرنگار حوزه فن‌آوری‌های نوین  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان،با اشاره به نزدیکی دو سیاره عطارد و ناهید(زهره) در غروب یکشنبه 7 شهریور گفت: امروز این دو جرم  بعد از غروب خورشید به حدی به هم نزدیکی می شوند که پدیده مقارنه رخ می دهد این پدیده از دقایقی قبل از غروب تا 10 دقیقه بعد از آن قابل رصد است. 

وی با اشاره به این که عطارد سریعترین سیاره منظومه شمسی است، افزود: عطارد نزدیکترین سیاره به خورشید بوده و سرعت چرخش آن به حدی زیاد است که یک دور کامل به دور خودشید را در 88 روز طی می کند. 

مدیر بخش علمی مرکز علوم و ستاره شناسی تهران با بیان اینکه زهره یا ناهید پرنورترین سیاره منظومه خورشیدی است، گفت: جو خاص این سیاره که از دی اکسیدکربن تشکیل شده است بیشترین میزان نور و گرمای خورشید را جذب می کند به همین دلیل پرنورترین جرم آسمانی بوده و با چشم غیرمسلح در آسمان قابل مشاهده است. 

خراسانی با اشاره به محل رصد مقارنه ناهید و تیر اظهار کرد: این دو جرم در لحظه مقارنه فاصله ظاهری چهار درجه ای نسبت به هم دارند واین پدیده در ارتفاع 20 درجه درغرب آسمان تهران قابل مشاهده است. 

مدیر بخش علمی مرکز علوم و ستاره شناسی تهران با توضیح در مورد قابل مشاهده بودن این پدیده نجومی با چشم غیرمسلح گفت: قدر زهره امشب 3.9- و قدر عطارد 0.95 درصد است هر چه قدر یک جرم آسمانی منفی تر باشد این جرم با چشم غیر مسلح قابل مشاهده تر است.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب