امشب ناهید به هم نشینی برجیس می‌رود

تهران- ایرنا- مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران گفت: شامگاه امشب ششم شهریور لحظاتی پس از غروب خورشید سیاره‌های ناهید و برجیس حدود 20 درجه بالاتر از افق غربی در معرض دید قرار خواهند گرفت.

امشب ناهید به هم نشینی برجیس می‌رود

تهران- ایرنا- مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران گفت: شامگاه امشب ششم شهریور لحظاتی پس از غروب خورشید سیاره های ناهید و برجیس حدود 20 درجه بالاتر از افق غربی در معرض دید قرار خواهند گرفت.

مهندس 'مسعود عتیقی' روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا گفت: رویدادهای نجومی همواره از جذابیت های خاصی نه تنها برای آماتورهای این رشته بلکه برای عموم علاقمندان برخوردار هستند و برخی از این رویدادها ویژگی های خاصی دارند که آنها را از دیگر وقایع آسمانی جذاب تر می کند. 
وی با اشاره به این که سیاره ناهید همسایه زمین است و قطری تقریبا برابر با زمین دارد، اما برجیس یا غول منظومه شمسی بیش از 800 میلیون کیلومتر با زمین فاصله دارد، گفت: 
با توجه به وضعیت مداری این دو جرم در گردش به دور خورشید، گاهی اوقات این اجرام به گونه ای قرار می گیرند که از دید ناظر زمینی صرفا در راستای چشم ناظر دیده می شوند.
به گفته عتیقی، این دو جرم نورانی شامگاه امشب به هم بسیار نزدیک می شوند و جرم ستاره مانند سمت راست سیاره ناهید یا زهره و جرم ستاره مانند سمت چپ سیاره برجیس یا همان مشتری معروف خواهد بود.
مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران با اشاره به این که در ستاره شناسی قدیم ، 'قران' به وضعیتی گفته می شد که دو جرم آسمانی کمتر از یک درجه با هم جدایی زاویه ای داشتند، گفت: در شامگاه امروز ناهید و برجیس تنها کمتر از نیم درجه با هم جدایی خواهند داشت.
عتیقی افزود: شامگاه امشب این دو جرم نسبتا درخشان را با چشم غیر مسلح در افق غربی می توان مشاهده کرد.
وی ادامه داد: رویداد شامگاه امشب سوژه بسیار جالبی برای عکاسان نجومی خواهد بود که به دور از آلودگی افق شهرها با وجود تنوع رنگی آسمان در هنگام غروب خورشید از هم نشینی زیبای ناهید و برجیس تصویر برداری نمایند.
عتیقی گفت: شاید دوربین های خانگی و چه بسا دوربین تلفن همراه نیز فرصتی برای ثبت این رویداد فراهم کند.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب
خرید کتاب