تماشای این پدیده نجومی را در این هفته از دست ندهید

کارشناس نجوم مرکز علوم و ستاره شناسی تهران گفت: پدیده مقارنه سه سیاره با چشم غیرمسلح قابل رویت بوده و جمعه بهترین زمان مشاهده آن در آسمان است.

تماشای این پدیده نجومی را در این هفته از دست ندهید


سعید حسینمردی، کارشناس نجوم مرکز علوم و ستاره شناسی تهران در گفت وگو با خبرنگار حوزه فن‌آوری‌های نوین  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان با اشاره به نزدیکی سه سیاره در هفته جاری گفت:  نزدیک شدن یا هم نشینی حداقل دو جرم آسمانی را در علم نجوم مقارنه گویند در این هفته  پدیده مقارنه سه سیاره ناهید، مشتری و تیر رخ می دهد.

وی ادامه داد: وجود حداقل دو جرم آسمانی برای بروز این پدیده در آسمان الزامی است معمولا کمترین فاصله این جرم های آسمانی برای مقارنه هفت درجه است. کارشناس نجوم مرکز علوم و ستاره شناسی تهران با اشاره به بهترین زمان رصد این پدیده گفت: این مقارنه که با چشم غیر مسلح قابل رویت بوده و بهترین زمان رصد این پدیده نجومی جمعه شب 30 دقیقه تا یک ساعت بعد از غروب آفتاب است زیرا این سه جرم آسمانی در نزدیکترین حالت به هم قرار می گیرند.

حسینمردی با بیان محل رصد این سه جرم آسمانی در شامگاه امروز تا جمعه گفت: مقارنه مشتری، زهره و عطارد در افق غربی آسمان با چشم غیر مسلح قابل رصد است.

کارشناس نجوم مرکز ستاره شناسی تهران با اشاره به درخشانترین جرم آسمانی گفت: زهره درخشانترین جرم آسمانی بوده و قدر آن در آسمان گاهی به منفی ٤.٥ درجه نیز می رسد.

حسینمردی با اشاره به قدر این سه سیاره در آسمان غروب گفت: قدر زهره ٤-، مشتری ١.٥-، عطارد ١.٥+ است به همین دلیل به صورت دو جسم نورانی در افق غربی  قابل رصد و مشاهده هستند.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب