خطر آنتی بیوتیک برای کودکان و احتمال ابتلا به دیابت

مطالعه جدید محققان نشان می‌دهد مصرف آنتی بیوتیک می‌تواند به شکل قابل توجهی ریسک ابتلا به دیابت نوع ۱ را در کودکان افزایش دهد.

خطر آنتی بیوتیک برای کودکان و احتمال ابتلا به دیابت

به گزارش خبرنگار مهر، در بیماری دیابت نوع ۱، سیستم ایمنی بدن به اشتباه سلول های کوچک پانکراس را که انسولین تولید می کنند، نابود می نماید. بدون انسولین، بیماران نمی توانند به درستی سطح قند خون (گلوکز) خود را کنترل کنند و در نهایت به عروق خونی و عصبی اسیب می رسد.

محققان دانشگاه نیویورک با انجام آزمایش بر روی موش ها دریافتند آنتی بیوتیک ها می توانند ترکیب میکروب های روده کودکان را تغییر داده و ریسک ابتلا به دیابت نوع۱ به شکل قابل توجهی افزایش می یابد.

در این مطالعه تیم تحقیق تاثیرات قرارگیری در معرض مداوم آنتی بیوتیک ها با دوز پایین یا آنتی بیوتیک درمانی تشدیدی (PAT) را که همانند میزان دوز مصرفی برای درمان بسیاری از عفونت ها در کودکان است را مورد بررسی قرار دادند.

نتایج نشان داد پالس های کوچک آنتی بیوتیک موجب بروز دیابت غیرچاقی (NOD) در موش ها شد، دیابتی که موش ها را بسیار مستعد ابتلا به دیابت نوع۱ می کند، و روند پیشرفت ان در مقایسه با موش های که با آنتی بیوتیک تحت درمان نبودند بسیار سریع تر بود.

همچنین مشخص شد موش های نر مبتلا به دیابتNOD  که در معرض PAT قرار گرفته بودند دو برابر (۵۳ درصد) موش های تحت کنترل NOD (۲۶ درصد) که آنتی بیوتیک دریافت نکرده بودند، مبتلا به دیابت نوع۱ شدند.

PAT ریسک بیماری را در موش های ماده در یک مجموعه از آزمایشات افزایش نداد، اما در دومین مجموعه از تست ها این اتفاق برای موش های ماده هم افتاد.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما
پاسخ تلفنی به سوالات مشاوره ای و آموزشی شما

باسخ به سوالات شما در زمینه مشاوره کارنامه و هدف گذاری برای آزمون ها ، شروع مطالعه برای کنکور 97 ، روش درس خواندن ، مدیریت منابع و تکمیل ظرفیت کنکور 96 و ...

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب