رصد ماه و ستاره «الدبران» در آسمان صبحگاهی جمعه

مدیر انجمن نجوم اهواز گفت: بامداد جمعه، پنجم شهریورماه، ستاره و ماه الدبران در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند.

رصد ماه و ستاره «الدبران» در آسمان صبحگاهی جمعه

خسرو جعفری زاده، در خصوص این رویداد نجومی به خبرنگار مهر گفت: در ساعت ۳۵ دقیقه بامداد روز جمعه ستاره الدبران و ۱۰ دقیقه پس از آن ماه از افق شرقی طلوع می کند و تا طلوع خورشید قابل دیدن هستند. 
وی با بیان اینکه این رویداد نجومی با چشم غیر مسلح قابل مشاهده است، گفت:  در این همنشینی، جدایی زاویه ای ماه وستاره الدبران تقریبا ۳ درجه است و ماه نیز با فاز ۴۱ درصد در حالت تربیع دوم است.

مدیر انجمن نجوم اهواز گفت : در این زمان اگر کمی بالاتر از ستاره الدبران که به رنگ قرمز رنگ است توجه کنید تجمع چندین ستاره در کنار یکدیگر را می توانید ببینید. این تجمع ستاره ای را خوشه پروین می گویند. 

وی افزود : خوشه پروین جزو خوشه های ستاره ای دیدنی و پرنور آسمان شب است که رصد آن با تلسکوپ بسیار هیجان انگیز و دیدنی است.

وی در ادامه گفت : خوشه پروین توسط  تمامی ابزارهای رصدی مانند دوربین دوچشمی و تک چشمی هم دیده می شود و رصدگران تعداد بسیار زیادی ستاره را در کنار یکدیگر می توانند رصد کنند. 

وی افزود : عکاسان علاقه مند به ثبت رویدادهای نجومی در این شب می توانند ماه، ستاره الدبران و خوشه پروین را به همراه مناظر دیدنی زمینی در یک قاب تصویر برداری کنند.منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب