موفقیت محققان در انتقال فن‌آوری زباله سوزها

رئیس پارک فن‌آوری گیلان گفت: در این دوره از فن بازار 400 فن آوری از سوی 90 دانشگاه، پژوهشگاه و پارک علم و فن آوری عرضه خواهد شد

موفقیت محققان در انتقال فن‌آوری زباله سوزها

به گزارش خبرنگار ایسنا، دکتر مجید متقی طلب در نشست خبری که در حاشیه برگزرای فن بازار جمهوری اسلامی ایران برگزار شد، با بیان این که این پارک جزو سه پارک اول ایجاد شده در کشور است افزود: در این پارک علاوه بر راه‌انداز مرکز رشد جامع اقدام به راه اندازی مراکز رشد مشترک با دانشگاه آزاد و سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی کردیم.

وی با بیان این که در این پارک که به شبکه  پارک‌های علم و فناوری کشور متصل است ،‌240 شرکت، هسته تحقیقاتی و شرکت‌های مستاجر مستقر هستند اظهار کرد: از  سال 2010  راه اندازی سه شبکه در میان کشورهای اسلامی از سوی سازمان کامستک تصویب شد.همچنین ایجاد دبیر خانه دائمی شبکه پارک‌های علم و فن‌آوری کشورهای اسلامی در پارک علم وفناوری گیلان یکی از این مصوبات است .

متقی طلب با تاکید بر این که در این دبیر خانه 18 کشور اسلامی عضو هستند خاطرنشان کرد: علاوه بر آن قرارداد 470 هزار دلاری با موضوع توانمند سازی مدیران و کارگزاران پارک‌های علم و فن آوری کشورهای اسلامی با بانک توسعه اسلامی منعقد کردیم که بر اساس آن سه کارگاه آموزشی برای توانمندسازی کارگزاران پارک‌های علم و فن آوری کشورهای اسلامی برگزار می‌شود.

 وی اولین دوره این کارگاها را در مهر ماه و دومین وسومین دوره آن را به ترتیب همزمان با هفته پژوهش و در بهمن ماه سال جاری ذکر کرد و یادآور شد: مدرسین این دوره‌ها از کشورهای آلمان و یونان هستند.

 برگزاری فن  بازار

رئیس پارک علم و فن آوری گیلان با اشاره به برگزاری فن بازار جمهوری اسلامی ایران در منطقه آزاد انزلی خاطرنشان کرد: در این دوره از فن بازار که دبیر خانه آن در این پارک مستقر است،‌ فن آوری‌های عرضه شده از نظر سطح آمادگی فن آوری مورد ارزیابی قرار گرفته‌اند که این ارزیابی‌ها از طریق سامانه TRL که در سال جاری نسبت به سال قبل ارتقاء یافته است ،‌صورت گرفته است.

متقی طلب با بیان این که در این سامانه در سال قبل حدود 5000 فن آوری به ثبت رسید است ادامه داد: با ارزیابی های صورت گرفته از این تعداد فناوری حدود 700 فناوری قابل ورود به صنعت تشخیص داده شد .

به گفته وی، در این دوره از فن بازار فناورهای عرضه شده از نظر سطح آمادگی صنعتی و سرمایه گذاری نیز مورد ارزیابی قرار گرفته‌اند و بر اساس میزان سطح آمادگی ،‌ فناوری‌ها به 4 دسته "طلایی"،‌ "نقره ای"، "برنزی" و "الماسی" تقسیم بندی شده اند .

وی با بیان اینکه این فن بازار  با حضور صندوق‌ها  و موسسات تامین مالی و کارگزاران فن آوری برگزار می‌شود خاطر نشان کرد:‌ در مراسم اختتامیه این فن بازار از 4 فعال حوزه علم و فن آورزی تقدیر به عمل می‌آید .

 امضای تفاهم نامه های همکاری در حاشیه فن بازار

متقی طلب با اشاره به نقش منطقه آزاد انزلی در زمینه تجاری سازی دستاوردهای پژوهشی گفت :‌بر این اساس تفاهم نامه همکاری میان وزارت علوم و منطقه آزاد بندر انزلی در حاشیه این فن بازار به امضا خواهد رسید .  

وی هدف از این تفاهم نامه را صادرات محصولات و خدمات دانش بنیان ذکر کرد و ادامه داد: در حال حاضر کنسرسیوم صادرات محصولات دانش بنیان متشکل از 25 شرکت و پارک علم و فناوری به امضا رسیده که عمده فعالیت آنها در صادرات محصولات و خدمات دانش بنیان متمرکز است.

متقی طلب با تاکید بر این که قرار داد این کنسرسیوم در هفته آینده نهایی می‌شود در این باره توضیح داد: یکی از شرکتهای دانش بنیان پارک فناوری در زمینه تولید دستگاه آنالایزر آب فعال است که با قراردای با کشور آذربایجان به امضارسید این دستگاه در آب شرب باکو نصب شده است.

 دبیر فن بازار جمهوری اسلامی ایران از همکاری با معاونت علمی خبر داد و یادآور شد بر اساس این همکاری قرارداد 7.5 میلیار د تومانی برای ایجاد مرکز توسعه صادرات  در منطقه آزاد انزلی به امضا رسیده و  کلنگ راه‌اندازی این مرکز فردا جمعه 6 شهریور به زمین زده خواهد شد.

متقی طلب همچنین به ارائه پیشنهادی به صندوقهای نو آوری و شوکوفایی و حمایت از پژوهشگران اشاره کرد و گفت : در حال حاضر صندوق نوآوری و شکوفای اقدام به تاسیس برج‌های فناوری کرده  و ما پیشنهاد کرده ایم که یک برج فناوری  را برای این کنسرسیوم پار ک فناوری گیلان که دارای ماهیت خصوصی است، تاسیس کنند.

متقی طلب همچنین اضافه کرد: کلنگ تاسیس کارخانه خط تولید آنالایزر آب در منطقه آزاد انزلی فردا به زمین زده خواهد شد.

موفقیت  محققان در انتقال فن آوری زباله سوزها

رئیس پار ک علم و فن آوری گیلان با اشاره به  تلاشهای صورت گرفت برای کسب دانش فنی زباله سوزها یاد آور شد: بر اساس قرارداد امضا شده یکی از شرکتهای دانش بنیان این پارک  ضمن انعقاد قراردای با کشور آلمان اقدام به انتقال فناوری زباله سوزها خواهد کرد.

کارخانه های زباله سوزی ایجاد شده برای  4 نقطه از استان گیلان تاسیس می‌شوند

وی با اشاره به جزیات این طرح توضیح داد:‌ بیش از 80 درصد ساخت کارخانه زباله سوز تحت لیسانس کشور آلمان تولید می‌شود و مابقی آن که جزو فن آوری پیشرفته نیستند به کشور وارد می‌شوند.

متقی طلب اضافه کرد: بر اساس قرار داد منقعد شده مقرر شد 50 درصد سهام این شرکت در اختیار آلمان باشد یک درصد سود خالص این طرح نیز متعلق به پارک خواهد بود.

به گفته وی  :‌کارخانه زباله سورز مستقر شده در رشت با ظرفیت 600 تن در روز خواهد بود .

حضور دانشگاها و پژوهشگاه در فن بازار جمهوری اسلامی ایران

دبیر فن بازار جمهوری اسلامی ایران با اشاره به جزیات برگزرای این فن بازار افزود : در این دوره از فن بازار 23 استان ثبت نام کردند ضمن آن که 400فن آوری در سامانه این فن بازار به ثبت رسید که این تعداد فن آوری از 90 دانشگاه و پژوهشگاه پارک علم وفن آوری مرکز رشد و موسسات پشتیبان عرضه خواهد شد.

وی با تاکید بر این که سال گذشته 43 میلیارد تومان قرار داد به امضا رسید ادامه داد :پیش‌بینی میشود که در سال جاری 100 میلیارد تومان قرارداد منقعد شود.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب