ساخت سرامیک مقاوم در برابر حرارت زیاد

محققان روس در حال توسعه نوع جدیدی سرامیک هستند که می‌تواند درجه حرارت زیاد را تحمل کند و در هوا- فضا و ساخت موتور موشک کاربرد دارد.به گزارش گروه علمی ایرنا از یونایتدپرس، محققان دانشگاه تومسک ورقه هایی از سرامیک مبتنی بر کاربید هافنیم و دی بورید و اکسید زیرکونیوم ساخته اند و نمونه هایی از این سرامیک لایه لایه را در دومین کنفرانس بین المللی و نمایشگاه بزرگ سرامیک و مواد کامپوزیت که ماه ژوییه در برلین برگزار شد، به نمایش گذاشتند.

این سرامیک در مرحله آزمایش توانست در برابر بیش از سه هزار درجه سانتیگراد حرارت مقاومت کند. انعطاف پذیرترین آلیاژهای فلزی نمی توانند بیش از دو هزار درجه حرارت را تاب بیاورند و اساسا اغلب فلزات حداکثر تا هزار و 500 درجه سانتیگراد حرارت را تحمل می کنند.

این ماده به مهندسان فضایی و هوانوردی اجازه می دهد که درجه حرارت را در داخل اتاقک احتراق موتورهای جت افزایش دهند. این سرامیک همچنین می تواند از اجزای راکت در مقابل گرمای شدید تولید شده در جریان ورود مجدد به اتمسفر محافظت کند.

محققان امیدوارند که آزمایش درباره کاربردهای بالقوه این سرامیک را در آزمایشگاه های 'روسکاسموس' آزانس فضایی روسیه آغاز کنند.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما
پاسخ تلفنی به سوالات مشاوره ای و آموزشی شما

در بین قبولی هایم کدام رشته را انتخاب کنم ؟
تغییر رشته دادن در یک دانشگاه چه ضوابطی دارد؟

باسخ به سوالات شما در زمینه تکمیل ظرفیت ، انتخاب نوع دانشگاه (سراسری ، آزاد ، پردیس ، غیرانتفاعی ) ، انتقالی و مهمان ، رزرو دانشگاه ، کارنامه سبز و ....

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون کد
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب