ساخت سرامیک مقاوم در برابر حرارت زیاد

محققان روس در حال توسعه نوع جدیدی سرامیک هستند که می‌تواند درجه حرارت زیاد را تحمل کند و در هوا- فضا و ساخت موتور موشک کاربرد دارد.

ساخت سرامیک مقاوم در برابر حرارت زیادبه گزارش گروه علمی ایرنا از یونایتدپرس، محققان دانشگاه تومسک ورقه هایی از سرامیک مبتنی بر کاربید هافنیم و دی بورید و اکسید زیرکونیوم ساخته اند و نمونه هایی از این سرامیک لایه لایه را در دومین کنفرانس بین المللی و نمایشگاه بزرگ سرامیک و مواد کامپوزیت که ماه ژوییه در برلین برگزار شد، به نمایش گذاشتند.

این سرامیک در مرحله آزمایش توانست در برابر بیش از سه هزار درجه سانتیگراد حرارت مقاومت کند. انعطاف پذیرترین آلیاژهای فلزی نمی توانند بیش از دو هزار درجه حرارت را تاب بیاورند و اساسا اغلب فلزات حداکثر تا هزار و 500 درجه سانتیگراد حرارت را تحمل می کنند.

این ماده به مهندسان فضایی و هوانوردی اجازه می دهد که درجه حرارت را در داخل اتاقک احتراق موتورهای جت افزایش دهند. این سرامیک همچنین می تواند از اجزای راکت در مقابل گرمای شدید تولید شده در جریان ورود مجدد به اتمسفر محافظت کند.

محققان امیدوارند که آزمایش درباره کاربردهای بالقوه این سرامیک را در آزمایشگاه های 'روسکاسموس' آزانس فضایی روسیه آغاز کنند.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب