ساخت لیزر از پروتئین فلورسنت عروس دریایی

محققان برای اولین بار با استفاده از پروتئین‌های فلورسنت عروس دریایی موفق به ساخت لیزر شدند.

ساخت لیزر از پروتئین فلورسنت عروس دریاییبه گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از ساینس، لیزر ساخته شده به این روش، اصطلاحا پلاریتون نام دارد و بسیار کارآمدتر و دقیق تر از لیزرهای متداول موجود است. لیزرهای پلاریتون سنتی نیازمند دمای بسیار پایین هستند.

مزیت لیزر تولیدشده با استفاده از پروتئین فلورسنت عروس دریایی که توسط محققان دانشگاه های وورتسبورگ و درسدن در آلمان ساخته شده، در این است که در دمای اتاق نیز کارایی دارد. توان مورد نیاز این لیزر از پالس های نانو ثانیه انرژی تامین می شود، در حالیکه در لیزرهای قبلی، پالس های پیکوثانیه مورد نیاز بودند که فرآیند بسیار پیچیده ای را به دنبال داشتند.

اساس کار این لیزر، باکتری های مهندسی ژنتیکی ای کولای است که پروتئین فلورسنت سبزرنگ تولید می کنند. در واقع پروتئین های عروس دریایی امکان رشد در این باکتری ها را دارند. محققان میکروحفره های اپتیکی را از این پروتئین ها انباشته می کنند، سپس از پالس های نور برای ایجاد باریکه لیزر استفاده می شود. پس از اینکه لیزر به آستانه مورد نظر رسید، انرژی بیشتری وارد دستگاه می شود.

طرز کار این لیزر بسیار ساده تر از لیزرهای متداول است و فضای کمتری را اشغال می کند، از طرفی ساخت آن بسیار مقرون به صرفه بوده و امید است که در آینده ای نزدیک کاربردهای لیزر در پزشکی را متحول کند.

نتایج این مطالعه در نشریه Science Advances منتشر شده است.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما
پاسخ تلفنی به سوالات مشاوره ای و آموزشی شما

باسخ به سوالات شما در زمینه مشاوره کارنامه و هدف گذاری برای آزمون ها ، شروع مطالعه برای کنکور 97 ، روش درس خواندن ، مدیریت منابع و تکمیل ظرفیت کنکور 96 و ...

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب