کرم رباتیکی که با نور کار می‌کند

محققان موفق به ساخت یک کرم رباتیک چند میلیمتری شده اند که انرژی مورد نیاز خود را از نور دریافت می‌کند؛ همچنین می‌تواند اشیایی با وزن 10 برابر وزن خود را حمل کند.

کرم رباتیکی که با نور کار می‌کندبه گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از ساینس، برای ساخت این کرم رباتیک انعطاف پذیر، از الاستومرهای کریستال مایع استفاده شده است که نوعی پلیمر هستند. این مواد نسبت به نور واکنش نشان می دهند و به راحتی توسط نور کنترل می شوند و در حال حاضر در علم رباتیک و لیزر کاربردهای گسترده ای دارند.

محققان دانشگاه ورشو در لهستان با به کارگیری این خاصیت، موفق به ساخت کرم روباتیک سه بعدی شده اند که توسط نور تحریک می شود و حرکات کرم های طبیعی را شبیه سازی می کند. این کرم روباتیک 15 میلی متر طول دارد و توسط اشعه سبز رنگ لیزر کنترل می شود. با تغییر شدت و الگوی باریکه لیزر می توان در کرم روباتیک حرکات موجی ایجاد کرد، همچنین این کرم می تواند اشیایی با وزن 10 برابر وزن خود را حمل کند.

ساخت این کرم روباتیک اطلاعات ارزشمندی را در زمینه تولید تجهیزات مختلف با استفاده از پلیمرهای حساس به نور در ابعاد کوچک در اختیار محققان قرار می دهد. انعطاف پذیری یکی از مهمترین ویژگی های الاستومرهای کریستال مایع است که آنان را به بهترین گزینه در صنعت روباتیک تبدیل می کند.

نتایج این تحقیقات در نشریه Advanced Optical Materials منتشر شده است.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب