موش هایی که پس از بیماری خود را قرنطینه می‌کنند

یک مطالعه نشان می‌دهد موش‌های وحشی در صورت بیمار شدن، برای پیشگیری از انتقال بیماری به گروه اجتماعی خود، از آنها جدا می‌شوند و با این رفتار احتمال انتقال بیماری را کاهش می‌دهند.

موش هایی که پس از بیماری خود را قرنطینه می‌کنندبه گزارش روز سه شنبه ایرنا از خبرگزاری یونایتدپرس، محققان سوییسی در جریان یک تحقیق متوجه کاهش فعالیت یک موش آزمایشگاهی بیمار شدند که خود را از سایرین جدا کرده بود. آنها با تزریق لیپوپلی ساکارید به نمونه موش آزمایشگاهی سبب واکنش ایمنی و علائم عمومی موش شدند. مولکول های لیپوپلی ساکارید(Lipopolysaccharides) (LPS) مولکول های بزرگی در غشای خارجی باکتری های گرم منفی هستند که پاسخ های ایمنی شدیدی را در حیوانات ایجاد می کنند.

'پاتریشیا لوپز' زیست شناس تکاملی در دانشگاه زوریخ در یک نشست خبری گفت: مطالعه قبلی نشان داد موش ها می توانند موش بیمار را تشخیص دهند اما یک مطالعه جدید نشان می دهد زمانی که موش بیمار توسط سایرین شناسایی می شود، ارتباط با آن ادامه پیدا می کند و به واقع، این موش بیمار است که خود را از گروه جدا می کند.

محققان از مشاهدات خود در طراحی یک مدل ریاضی برای پیش بینی شیوع بیماری استفاده کردند؛ در این مطالعه مشخص شد که جدا شدن موش از گسترش بیماری به گروه اجتماعی و خانواده موش بیمار پیشگیری کرد.

محققان امید دارند با مطالعه چگونگی و تاثیر این رفتار موش های وحشی بر گسترش بیماری، الگوهای بهتری برای پیش بینی شیوع بیماری ها در میان جوامع انسانی بیابند.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب