چرا نباید کودک را با دیگران مقایسه کنید؟

یک روان‌شناس تاکید کرد: هرگز توانایی و ناتوانی‌های کودک خود را با کودک دیگر مقایسه نکنید؛ چراکه مجموعه عواملی که موجب شکل‌گیری رفتار یک کودک می‌شود، با کودک دیگر متفاوت است.

چرا نباید کودک را با دیگران مقایسه کنید؟

یک روان‌شناس تاکید کرد: هرگز توانایی و ناتوانی‌های کودک خود را با کودک دیگر مقایسه نکنید؛ چراکه مجموعه عواملی که موجب شکل‌گیری رفتار یک کودک می‌شود، با کودک دیگر متفاوت است.

حمید بهرامی اظهار کرد: مجموعه عوامل، آن‌هایی هستند که از بدو انعقاد نطفه تا زمان حیات کودک، در ابعاد مختلف و در فرآیند رشد و تحول او دخالت داشته‌اند؛ در واقع این اصل از اهمیت زیادی برخوردار است و همواره به پدران و مادران توصیه می‌شود که حتی کودک را با خواهر یا برادر، پسر خاله، پسر عمه، دختر خاله، دختر عمه و یا حتی دوستانش مقایسه نکنند.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، این روان‌شناس ادامه داد: کودک از غرور خاصی برخوردار است و نزد همسالان و کودکان دیگر آبرو و احترام ویژه‌ای دارد. از این‌رو، اگر والدین کودک خود را با کودکان دیگر مقایسه کنند، غرور او را نشانه می‌گیرند و به او بی‌احترامی می‌کنند. علاوه بر این، ناخودآگاه توانایی‌های او را نادیده می‌گیرند و ناتوانی‌هایش را به منظور تحقیر و سرزنش برجسته می‌کنند.

وی افزود: گاهی‌ اوقات والدین، زمان خود را با زمان حال مقایسه می‌کنند و این‌طور می‌گویند که «وقتی من همسن تو بودم، بهتر رفتار می‌کردم». چنین مقایسه‌ای از سر ناآگاهی صورت می‌گیرد و به معنای نادیده گرفتن اصل تفاوت‌های فردی است؛ در واقع چنین مقایسه‌ای نه تنها کودک را تحت تاثیر قرار نمی‌دهد، بلکه به او این احساس را القا می‌کند که پدر و مادرش به هیچ عنوان قدرت درک کردن او را نداشته و با این صحبت‌ها، قصد تحقیر کردنش را دارند.

بهرامی با تاکید بر این‌که مقایسه اصولی باید بر اساس توانایی‌های کودک و در فضایی صمیمی و محرمانه انجام گیرد، تصریح کرد: هر کودکی، شیوه زندگی مستقل به خود را دارد و قرار نیست همه خواسته‌های والدین را مو به مو اجرا کند. هم‌چنین انتظار و توقع بیش از حد از کودکان و مقایسه آن‌ها با همسالان در زمینه‌های گوناگون، علت اصلی دروغگویی آن‌ها در سال‌های جوانی است؛ به عبارتی دیگر والدینی که از کودکان خود انتظاری بیش از توانش داشته باشند و او را تحت فشار بگذارند، زمینه را برای ظهور خودکم‌بینی در او فراهم می‌کنند و همین امر باعث می‌شود تا کودک برای فرار از مقایسه شدن، از والدینش فرار کند.

این روان‌شناس خاطرنشان کرد: باید همیشه در نظر داشته باشیم که آفرینش انسان‌ها متفاوت است و مقایسه، امری دور از منطق به نظر می‌رسد؛ در واقع هرکس در زمینه‌ای خاص توانایی و استعداد منحصر به فردی دارد و نمی‌توان انتظار داشت که دو نفر در شرایط مشابه مانند هم رفتار کنند. از این‌رو، والدین باید به جای مقایسه، فرزند خود را بشناسند و شرایطی فراهم کنند تا استعدادهای خدادادی کودکان شکوفا شود.

چرا نباید کودک را با دیگران مقایسه کنید؟


منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب