ماده جدیدی که هر نوع پنجره ای را هوشمند می‌کند

تهران-ایرنا- محققان آمریکایی ماده جدید قابل انعطافی را برای هوشمند سازی پنجره‌ها ابداع کرده اند که با به کارگیری آن در پنجره ها، صفحه‌های متحرک روی سقف خودرو و حتی سطوح شیشه ای خمیده......

ماده جدیدی که هر نوع پنجره ای را هوشمند می‌کند

تهران-ایرنا- محققان آمریکایی ماده جدید قابل انعطافی را برای هوشمند سازی پنجره ها ابداع کرده اند که با به کارگیری آن در پنجره ها، صفحه های متحرک روی سقف خودرو و حتی سطوح شیشه ای خمیده، می توان دریافت گرما و نور خورشید را کنترل کرد.

به گزارش روز سه شنبه گروه علمی ایرنا از پایگاه اینترنتی فیز دات او آر جی، دستاورد محققان دانشگاه تگزاس، به واقع روندی جدید برای پوشش دهی پلاستیک با این ماده جدید در دمای پایین است که راحت تر و ارزان تر از پوشش دهی های متعارف روی خود شیشه است. 
گروه تحقیق نشان دادند که یک دستگاه الکتروکرومیک قابل انعطاف با شارژ الکتریکی کوچک (حدود 4 ولت) می تواند این ماده را برای کنترل پرتوهای مادون قرمز نزدیک و مولد گرما، شفاف و یا تیره کند. هدف از هوشمندسازی پنجره ها با این ماده جدید، صرفه جویی در هزینه های دستگاه های گرمایشی و سرمایشی در خانه ها و محل های کار است.
در این روند ابداعی، ماده ای با یک نانوساختار منحصر به فرد تولید می شود که کارایی فرایند (تغییر) رنگ را در مقایسه با پوشش دهی از طریق یک روند متعارف در دمای بالا دو برابر می کند و می تواند با صرف انرژی کمتر و با سرعت بیشتر، روشن و یا تیره شود. 
ماده جدید ابداعی محققان از اکسید نیوبیم تغلیظ شده به صورت شیمیایی ساخته شده است که به یون ها اجازه تردد آزادانه به داخل و خارج را می دهد.
در نتیجه، این ماده در قیاس با ماده ای که به صورت متعارف برای پنجره های هوشمند ساخته می شود، تا دو برابر در مصرف انرژی صرفه جویی می کند.
مقاله ای در رابطه با این ماده جدید در شماره سپتامبر نشریه Nature Materials منتشر خواهد شد.


منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب