ویروس زیکا اثراتی شبیه آلزایمر در بزرگسالان دارد

نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که ویروس زیکا علاوه برمغز نوزدان بر مغز بزرگسالان نیز تاثیرگذاشته و اثراتی مانند آلزایمر برمغز آنان بر جای می‌گذارد.

ویروس زیکا اثراتی شبیه آلزایمر در بزرگسالان داردبه گزارش روزجمعه ایرنا از پایگاه اینترنتی ایندیپندنت، این مطالعه نشان می دهد که ویروس زیکا آسیب های جدی و طولانی مدتی بر مغز افراد بزرگسال وارد می کند .

این تحقیق این فرض را که ویروس زیکا تنها برای زنان باردار نگران کننده است را از بین می برد.

زیکا ویروسی است که، از طریق پشه به انسان منتقل و هم اکنون دربخش وسیعی از آمریکای لاتین و کشورهای حوزه کارائیب شیوع یافته و به سرعت در حال گسترش است.

سازمان جهانی بهداشت درفوریه 2016 به دلیل ویروس زیکا وضعیت اضطراری بهداشت عمومی در عرصه بین المللی اعلام کرد.

تا اکنون این عفونت که توسط پشه منتقل می شود، در درجه اول به ' میکروسفالی ' ارتباط داده شده است؛ میکروسفالی یک اختلال رشد عصبی است که باعث تولد نوزدانی با سرهای کوچک و آسیب مغزی می شود. بنابراین به زنان باردار هشدار داده شد که ازتماس با این عفونت پرهیز کنند. اما سایر افراد هیچ علامت بارزی نشان نداده اند.

اما این مطالعه جدید که بر روی موش ها انجام شد، نشان می دهد که تاثیر عفونت زیکا در بزرگسالان می تواند بسیار جدی تر و بدتر از چیزی باشد که پیش از این تصور شده بود.

آزمایشات انجام شده بر روی موش های بزرگسال که ازلحاظ ژنتیکی به گونه ای اصلاح شده بودند که عفونت زیکا انسانی را تقلید کنند، نشان داد که این ویروس ظاهرا به سلول های نابالغ درمغز بزرگسالان حمله می کند.

این سلول ها همان سلول های هستند که برای یادگیری و حافظه مهم می باشند و از دست دادن این سلول ها می تواند اثرات فاجعه باری داشته باشد که با چیزی که افراد مبتلا به آلزایمر تجربه می کنند قابل مقایسه است.

به گفته محققان، حمله تدریجی به این سلول ها در طول زمان می تواند به کوچک شدن مغز و اختلال عمده فرایندهای شناختی منجر شود.

پروفسور 'سوجان شرستا' عضو تیم موسسه 'آلرژی و ایمونولوژی لا جولا' در کالیفرنیا گفت: ویروس زیکا می تواند به وضوح وارد مغز بزرگسال شود و آسیب زیادی بر جای گذارد.

این اولین مطالعه ای است که به بررسی روشی می پردازد که زیکا به مغز بزرگسال حمله می کند.

دانشمندان در جریان این مطالعه که توسط نشانگرهای زیستی انجام شد که مناطقی از مغز را که تحت حمله ویروس زیکا قرار می گیرند، مشخص می کنند، مشاهده کردند که این حملات در بخش هایی از مغز صورت می گیرد که برای فراگیری و حافظه مهم هستند.

نتایج این مطالعه در مجله Cell Stem Cell منتشر شده است.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب
خرید کتاب