کشف دو نوع ویروس تبخال در سیستم عصبی

محققان موفق به کشف دو نوع ویروس تبخال در سیستم عصبی انسان شدند که احتمال می‌دهند در بدن 90 درصد افراد وجود دارد.

کشف دو نوع ویروس تبخال در سیستم عصبیبه گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از ساینس دیلی، این دو نوع ویروس تبخال (هرپس) انسانی 6 و 7 نام دارند و محققان موسسه تحقیقاتی کودکان سیاتل احتمال می دهند در بدن 90 درصد افراد وجود دارد و غیر فعال است. وجود این دو ویروس در بدن با هیچ علامتی همراه نیست، ولی محققان احتمال می دهند که تحت شرایط خاص و در صورت فعال شدن ویروس خفته، می تواند موجب بروز مشکلاتی شود که با ویروس تبخال مرتبط نیست.

آزمایش مدل های حیوانی نشان می دهد مخفی گاه ویروس تبخال 7 در سیستم عصبی است. این ویروس در غدد بزاق انسان و حیوان مشترک است. آنچه برای محققان مهیج است، ارتباط ویروس هرپس با بیماری های عصبی است.

معمولا ویروس تبخال با علایم مختلفی همراه است، ولی گاهی ویروس به صورت خفته در بدن باقی می ماند. برای مثال، آبله مرغان که ناشی از ویروسی از خانواده تبخال است، می تواند سال ها بدون هیچ علامتی در بدن غیر فعال باشد و در سنین بالا به زونا تبدیل شود.

بخش دیگری از مطالعات به اثرات این ویروس در شرایط مختلف پرداخته است. زمانی که بیمار به دلیل یکی از مشکلات خونی برای پیوند مغز استخوان کاندید می شود، یکی از عوارض جانبی این درمان التهاب مغز ( آنسفالیت) است. مطالعات جدید نشان می دهد ویروس هرپس 6b که مشابه ویروس شماره 7 است، می تواند بر اثر پیوند مغز استخوان فعال و منجر به التهاب مغز شود.

محققان احتمال می دهند که ویروس تبخال از طریق اختلال در عملکرد میلین (پوشش رشته های عصبی) منجر به مشکلات عصبی می شود.نتایج این تحقیقات در نشریه Virology منتشر شده است.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب