شنا، ورزشی موثر در کاهش درد مبتلایان به فیبرومیالژی

یک مطالعه نشان می‌دهد ورزش شنا به کاهش علائم بیماری فیبرومیالژی که با درد اسکلتی –عضلانی مزمن همراه است، کمک می‌کند.

شنا، ورزشی موثر در کاهش درد مبتلایان به فیبرومیالژیبه گزارش گروه علمی ایرنا از یونایتدپرس، فیبرومیالژیا بیماری مزمنی است که با درد و حساسیت در سراسر بدن همراه است اما تمرین سبک مانند پیاده روی تا حدی ناراحتی و درد بیمار را کاهش می دهد. این بیماری با درد در سطح گسترده، ایجاد نقاط حساس، خستگی و اختلال خواب مشخص می شود و علاوه بر درد می تواند سبب کاهش سطح سرتونین شود که به افسردگی و سایر تغییرات دستگاه عصبی اتونوم منجر می شود.

دکتر جمیل ناطور استاد روماتولوژی در دانشگاه فدرال سائوپائولو در نشست خبری گفت: ورزش وسیله مهمی در درمان فیبرومیالژیا است و مطالعات فراوان نشان داده است که تمرین های سبک ایروبیک بیشترین فواید را به همراه دارد.

محققان 75 زن بین سنین 18 تا 60 سال را انتخاب کردند و 39 نفر از آنان را در گروه شنا و 36 نفر را در گروه پیاده روی قرار دادند؛ وضعیت بیماری آنها را قبل و بعد از 12 هفته شرکت در فعالیت های 50 دقیقه ای به مدت سه بار در هفته بررسی کردند.

در هر دو گروه میانگین تغییرات شدت درد بر اساس مقیاس بصری صفر تا 10 مرتب شد؛ به صورتی که 10 به عنوان بیشترین میزان درد در نظر گرفته شد. گروه پیاده روی کاهش درد از 6.2 به 3.6 و گروه شنا از 6.4 به 3.1 را گزارش دادند.

بر اساس نمرات شرکت کنندگان در این مطالعه، هر دو گروه همچنین به لحاظ روانی و اجتماعی به طور چشمگیری وضعیت بهتری پیدا کردند. در گروه پیاده روی، تعامل اجتماعی شرکت کنندگان از نمره 52 به 72 و سلامت روانی آنها از 51.1 به 68 افزایش یافت؛ افراد گروه شنا نیز در تعامل اجتماعی، از 56 به 80 و سلامت روانی آنها از 55.7 به 68 بهبود ارتقا یافت.

نتایج این آزمایش بالینی نشان داد که شنا به اندازه پیاده روی موثر است و این ورزش برای افراد مبتلا به فیبرومیالژی و آرتروز زانو گزینه ای مطلوب است.

این مطالعه در مجله journal Archives of Physical Medicine and Rehabilitation منتشر شد.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب