افزایش قدرت میکروسکوپ بااستفاده ازتارعنکبوت

محققان دانشگاه بنگور و آکسفورد، با استفاده از تار عنکبوت توانستند توان بزرگنمایی میکروسکوپ‌ها را افزایش دهند.

افزایش قدرت میکروسکوپ بااستفاده ازتارعنکبوتبه گزارش روز دوشنبه گروه اخبار علمی ایرنا از ساینس دیلی، محققان با استفاده از فناوری نانو، ابرلنزهایی تولید کردند که علاوه بر افزایش وضوح تصویر میکروسکوپ های کلاسیک، موجب افزایش پتانسیل آن ها نیز می شود.

از آنجا که قوانین فیزیک مشاهده اشیای کوچک تر از 200 نانومتر را با استفاده از میکروسکوپ های کلاسیک غیرممکن می کند، غلبه بر محدودیت های این میکروسکوپ ها، در طول قرن گذشته همچنان به شکل یک چالش مهم باقی مانده است. از طرفی فرآیند تولید و ساخت ابرلنزها بسیار پیچیده و پرهزینه است و به همین علت استفاده از این ابزارها برای بسیاری از محققان امکان پذیر نیست. محققان انگلیسی برای حل این مشکل به سراغ راه حل های طبیعی رفتند و بالاخره راه حل مناسبی یافتند.

ساختار سیلندر مانند تار عنکبوت که دارای ابعادی در حد میکرومتر و کوچکتر است، آن را به گزینه بسیار مناسبی برای استفاده در میکروسکوپ ها تبدیل می کند. تار عنکبوت استوانه ای شکل عملکری شبیه به بطری های شیشه ای دارد و واضح ترین تصویر در قسمتی از سطح آن ایجاد می شود که مستقیما در خط دید شخص قرار می گیرد.

محققان به منظور افزایش میزان بزرگنمایی میکروسکوپ ها، تارهای نوعی عنکبوت را روی سطح مواد موردنظر قرار می دهند. این تارها عملکردی شبیه به یک ابرلنز دارند که تصویر حاصل را دو تا سه برابر بزرگتر می کند. در واقع تارهای عنکبوت امکان مشاهده جزئیات یک ریزتراشه و یک دیسک Blue-Ray را برای محققان فراهم کردند، در حالی که مشاهده این جزئیات با میکروسکوپ های کلاسیک امکانپذیر نیست. این مطالعه برای نخستین بار است که از یک ماده زیستی طبیعی به عنوان یک ابرلنز استفاده می کند.

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Nano Letters منتشر شده است.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب