پزشک پیشتاز مبارزه با آبله در جهان درگذشت

پزشک و اپیدمی شناس آمریکایی که هدایت پویش موفقی برای ریشه کن کردن آبله در سراسر جهان را به عهده داشت در سن 87 سالگی درگذشت.

پزشک پیشتاز مبارزه با آبله در جهان درگذشتبه گزارش روز دوشنبه ایرنا از پایگاه اینترنتی بی بی سی ورلد، از دکتر دونالد هندرسون به دلیل تلاش هایش در دهه های 1960 و 1970 به عنوان یکی از پیشتازان بهداشت عمومی نام برده می شود.وی پس از شکستگی لگن دچار مشکلات جسمی شد و در اثر عواقب همان حادثه درگذشت.

آبله که یکی از مهلک ترین بیماری های جهان بود، فقط در قرن بیستم سبب مرگ صدها میلیون نفر شد.این بیماری علاوه بر آنکه باعث درد زیادی می شود اغلب با پیدایش زخم هایی در پوست و صورت همراه است.

این بیماری که به مرگ یک سوم بیماران منجر می شد در سال 1980 اعلام شد که کاملا ریشه کن شده است.

سازمان بهداشت جهانی دکتر هندرسون را در سال 1966 به سرپرستی مبارزات برای مقابله با آبله انتخاب کرد. این بیماری در آن زمان در آفریقا و آسیا شایع بود.

شانس موفقیت دکتر هندرسون ناچیز قلمداد می شد. اما او به جای دنبال کردن یک برنامه واکسینه سازی انبوه، سعی کرد موارد شیوع بیماری را محدود و بومی ها را به طور منظم واکسینه کند.

دکتر هندرسون پس از کار در سازمان بهداشت جهانی، بعدها به عنوان مشاور علوم و بیوتروریسم سه رئیس جمهور آمریکا خدمت کرد. وی همچنین پست های آکادمیک و پزشکی دیگری داشت.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما
پاسخ تلفنی به سوالات مشاوره ای و آموزشی شما

باسخ به سوالات شما در زمینه مشاوره کارنامه و هدف گذاری برای آزمون ها ، شروع مطالعه برای کنکور 97 ، روش درس خواندن ، مدیریت منابع و تکمیل ظرفیت کنکور 96 و ...

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب