نسل جدید پنجره‌های هوشمند ساخته شد

محققان نوعی ماده هوشمند پرکابرد در درب و پنجره ساخته اند که مدیریت گرمای ناشی از نور خورشید را راحت‌تر از هر زمان دیگری می‌کند.

نسل جدید پنجره‌های هوشمند ساخته شد

محققان نوعی ماده هوشمند پرکابرد در درب و پنجره ساخته اند که مدیریت گرمای ناشی از نور خورشید را راحت تر از هر زمان دیگری می کند.

محققان دانشگاه تگزاس این ماده انعطاف پذیر هوشمند را به عنوان ماده ای پرکاربرد در ساخت در، پنجره، سقف و سطوح شیشه ای انحنادار ساخته اند. این ماده که توجه کارشناسان را به خود جلب کرده است قابلیت چشمگیری در کنترل هوشمند گرما و نور خورشید در محیطهای بسته نظیر آپارتمانها و دفاتر کار دارد.

جزئیات این نوآوری در شماره جدید ژورنال Nature Materials منتشر شده است.

دستاورد جدید محققان دانشگاه تگزاس نوعی فرآیند جدید کم دما برای پوشاندن ماده هوشمند جدیدی بر روی پلاستیک است تا بدین ترتیب کنترل گرما و نور خورشید در مقایسه با پوششهای فعلی مقرون به صرفه تر و مؤثرتر صورت گیرد.

این محققان فناوری جدید خود را در یک دستگاه الکتروکرومیکی انعطاف پذیر مورد آزمایش قرار داده اند که طی آن جریان الکتریکی بسیار ضعیف ۴ ولتی برای روشنتر یا تیره تر کردن ماده مورد نظر به کار گرفته می شود. بدین ترتیب کنترل انتقال گرما و پرتوی مادون قرمز امکانپذیر می شود.

پنجره هایی که حاوی این نوع پوشش هستند تأثیر چشمگیری بر کاهش هزینه های سرمایش و گرمایش خانه ها و دفاتر اداری و تجاری دارند.

در این پروژه محققانی از فرانسه و اسپانیا نیز حضور داشته اند

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما
پاسخ تلفنی به سوالات مشاوره ای و آموزشی شما

باسخ به سوالات شما در زمینه مشاوره کارنامه و هدف گذاری برای آزمون ها ، شروع مطالعه برای کنکور 97 ، روش درس خواندن ، مدیریت منابع و تکمیل ظرفیت کنکور 96 و ...

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب