5 نکته برای حافظه بهتر

فراموشی به عنصری در زندگی امروز تبدیل شده است. دیگر مانند گذشته تنها افراد مسن از فراموشی و نداشتن حافظه قوی شکایت ندارند بلکه تعداد زیادی از افراد که درگیر مشکلات روزمره، آلودگی هوا و استرس و اضطراب

1. از سلول‌های مغز خود کار بکشید!
اولین روش، جهت تقویت حافظه بسیار مهم بوده و براساس آن باید معلومات و اطلاعات جدیدی را به صورت مستمر به مغز انتقال داد. هربار که چیز جدیدی مثل یادگرفتن نام یک کودک یا تلفظ یک کلمه خارجی را یاد می‌گیریم، مسیرهای عصبی بین سلول­‌های مغزی ایجاد می‌­شود که باعث ایجاد پالس­‌های الکتریکی به صورت رفت و برگشت در مغز برای هر اطلاعات جدید می‌­شود. بنابراین عقل خود را با اطلاعات جدید ورزش دهید.

2. وقتی پای احساسات به میان می‌آید!
حافظه اگر با احساسات مرتبط شود، کارایی آن افزایش می‌­یابد. احساسات راه­‌های جایگزینی جهت بازگرداندن حافظه در اختیار شما قرارمی‌دهد. این امر آشکار می­‌کند که که چرا در سوپرمارکت فراموش می­‌کنید که برای خرید چه چیزی آمده‌­اید اما هم‌صحبتی 10 سال قبل با دوست خود را فراموش نمی‌­کنید . بنابراین باید اشیاء را با اموری که احساسات ما را برمی انگیزد، ربط داد. مثلا تصور کنید که قوطی سس گوجه فرنگی در فروشگاه روی  لباس‌­های شما بریزد، دراین حالت به یاد خواهید آورد که سس را بخرید. یا مهمانی شام در زیر نور شمع با ماهی کباب شده را تصور کنید، حتما به یاد خواهید آورد که شمع، ماهی، ادویه‌­جات و سایر چیزهای مورد نیاز مهمانی را تهیه کنید.

3. ارتباط میان مسائل و رابطه آن با یادآوری
برای ایجاد مسیرهای متعدد در حافظه، سعی کنید  در هنگام به یاد آوردن، اشیاء را به بو، طعم، صدا و یا سایر حس‌­های دیگر ربط دهید، اگر یکی از مسیرها تعطیل شود می‌توانید از سایر زوایا به اطلاعات مورد نیاز دسترسی پیدا کنید.دانشمندان دراین ارتباط می­‌گویند: «دادن مسیرهای متعدد به مغز جهت به یاد آوردن یک چیز، باعث بهبود کارائی حافظه و جلوگیری از فقدان آن در سنین بالا می­‌شود». 

4. یادداشت برداری، روشی راحت!
اغلب مردم براین باور هستند که نوشتن چیزهای مهم یا استفاده از ترفندهایی جهت یادآوری، نشانه حافظه ضعیف است اما این نوشتن باعث می‌شود استرس شما بابت فراموشی کمتر شود و هرچقدر اضطراب و فشار کاهش یابد به همان نسبت امکان بازگشت حافظه بیشتر می‌­شود.

5. حافظه خود را مرتب کنید!
برای کلیدها، بازیچه‌­های فرزندان‌تان یا اشیایی که به سهولت مفقود می­‌شوند، جای مشخصی تعیین کنید. مرتب کردن این امور و سایر موارد مشابه، مغز را از تفکر به آنها راحت و آسوده کرده و به حافظه شما، مجال  بیشتری برای نگهداری اطلاعات مهم خواهد داد.

منبع :

پشتیبانی و مشاوره انتخاب رشته کنکور 96
در رشته دلخواهتان با چه رتبه ای قبول می شوید ؟
پاسخ به سوالاتی درباره انتخاب رشته دانشگاه آزاد، ظرفیت مازاد ، شهریه ها ، پذیرش صرفا با سوابق تحصیلی دانشگاه آزاد ، نحوه چیدمان رشته ها ، رشته های بدون کنکور و ...

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب