"شترها" منشأ سرماخوردگی انسان!

دانشمندان حین بررسی نوعی بیماری تنفسی به شواهدی مبنی بر خاستگاه ویروس سرماخوردگی دست یافتند.

"شترها" منشأ سرماخوردگی انسان!

به گزارش خبرنگار کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران، محققان در بدن شتر ویروسی مشاهده کرده‌اند که شبیه به ویروس سرماخوردگی بوده و منجر به بیماری "مرس" (MERS) یا "نشانگان تنفسی خاورمیانه" (Middle East Respiratory) می‌شود.

این ویروس از خانواده کوروناویروس محسوب شده و بر اساس آمار بدست آمده یک سوم قربانیان را به کام مرگ می‌کشاند. گفتنی است این ویروس پس از ورود به بدن ابتدا علائم سرماخوردگی را در بیمار ایجاد کرده و سپس سیستم تنفسی را هدف قرار می‌دهد.

از جمله علائم این بیماری مهلک که نخستین بار در سال 2012 در عربستان سعودی گزارش شد، می‌توان به تب، سرفه و تنگی نفس اشاره کرد.

اکنون محققان دانشگاه بن آلمان به شواهدی دست یافته‌اند که نشان می‌دهد منشأ ویروس سرماخوردگی درست مثل بیماری مرس شترها بوده‌اند.

سرپرست تیم تحقیقاتی در این خصوص گفت: ما در ابتدا قصد داشتیم بیماری مرس را مورد بررسی قرار دهیم اما در روند پژوهش متوجه شدیم که پاتوژن‌های HCoV-229E متعلق به ویروس مرسوم سرماخوردگی در 6 درصد نمونه هزار تایی شترها به چشم می‌خورد.

وی ادامه داد: این امر باعث شد تحقیقات خود را در مورد ویروس‌های سرماخوردگی درون بدن شترها توسعه دهیم. نتیجه تحقیق نشان داد این ویروس‌ها می‌توانند در بدن انسان موجب سرماخوردگی شوند.

لازم به ذکر است بسیاری از بیماری‌ها اولین بار از حیوانات به انسان سرایت کرده‌اند. برای مثال دانشمندان پرندگان را منشأ بیماری آنفلوآنزا می‌دانند. دانشمندان بر این باورند ویروس‌ها قبل از آنکه بین انسان‌ها گسترش یافته و فراگیر شوند چندین بار دچار تغییرات ساختاری می‌شوند.

فرآیند شیوع بیماری ممکن است تلفات شدیدی بر جای بگذارد. برای مثال بیماری آنفلوآنزای اسپانیایی در سال 1918 باعث مرگ 3 تا پنج درصد جمعیت جهان شد.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب