قطار هفتمین المپیاد نانوی دانش آموزی به مقصد رسید

هفتمین المپیاد نانوی دانش‌آموزی که اردیبهشت امسال با حضور بیش از 30 هزار دانش‌آموز دختر و پسر مقطع متوسطه از 152 شهر برگزار شده بود، ظهر امروز به کار خود پایان داد.

قطار هفتمین المپیاد نانوی دانش آموزی به مقصد رسید

به گزارش ایسنا، عماد احمدوند، مدیرکارگروه ترویج ستاد ویژه توسعه فناوری نانو در مراسم اختتامیه هفتمین المپیاد دانش آموزی علوم و فناوری نانو، اظهار کرد: در طول سال‌های گذشته تمرکز جدی در استفاده و حضور برگزیدگان المپیاد در نظام توسعه فناوری نانو داشته‌ایم و نهادی تحت عنوان کانون برگزیدگان باشگاه نانو در طول سال‌های گذشته شکل گرفته و برای تمام کسانی که برگزیده دوره‌های قبلی هستند و عضو کانون شده‌اند، برنامه‌های مفصلی دیده شده است تا آموزش‌های سطح بالاتری ببینند و بتوانند نقش‌آفرینی کنند.

همچنین نقش برگزیدگان دوره‌های قبلی و حضور پررنگ آنها در طراحی علمی و محتوای این دوره از المپیاد نیز مشهود است. امیدواریم هر بذری که هر سال کاشته می‌شود یک ثمره قابل توجهی در سال‌های آینده داشته باشند.

احمدوند اضافه کرد: این امید را داریم که رشدی را که در حوزه نانو شاهد هستیم در سال‌های آینده شتاب قابل توجهی داشته باشد هرچند تا همین امروز در کشور ،توسعه نانو به سمت خوبی پیش رفته است اما می‌توانیم با کمک یکدیگر این مسیر را بهتر طی کنیم.

در ادامه این مراسم، قربانعلی افشانی، مدیرکل دفتر آموزش متوسطه نظری وزارت آموزش و پرورش، گفت: در اسناد بالادستی وزارت آموزش و پرورش و اسناد بالادستی کشور از جمله سند تحول بنیادی، برنامه درسی ملی که جزو اسناد وزارت آموزش و پرورش است، نقشه جامع علمی کشور که جزو اسناد شورای عالی انقلاب فرهنگی است و سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری که شامل سیاست‌های تحولی در آموزش و پرورش و سیاست‌های تحول در علم و فناوری است، به تربیت نیروی انسانی متعهد و متخصص نگاه ویژه‌ای شده است.

افشانی بیان کرد: جهاد مستمر علمی با هدف کسب مرجعیت علمی در جهان، هدف کلی سیاست‌های علم و فناوری است که مقام معظم رهبری ابلاغ کرده‌اند. امروز باید جهاد علمی صورت بگیرد که به مراتب جهاد علمی از سایر جهادها سخت‌تر و وسیع‌تر است و هدف آن باید کسب مرجعیت علم و فناوری جهان باشد بنابراین مقام معظم رهبری هدف کلی را به عنوان سیاست‌های علمی و فناوری به دستگاه‌های کشور و روسای قوا ابلاغ کرده‌اند. جهاد مستمر علمی برای کسب مرجعیت است که با هزاران روش می‌توان به این اهداف رسید.

وی ادامه داد: می‌توان از طریق مطالعه در منزل و تحصیل در منزل، حوزه‌های علمیه و دانشگاه به جایگاه علمی رسید که این حق کشور ما است.

مدیرکل دفتر آموزش متوسطه نظری وزارت آموزش و پرورش افزود: در همین راستا آموزش و پرورش به عنوان بخش کوچکی از دستگاه‌های علمی کشور با مشارکت یا بدون مشارکت سایر دستگاه‌ها در حال تلاش برای رسیدن به این جایگاه است. یکی از سیاست‌های آموزش و پرورش مخصوصا در زمان وزارت دکتر فانی، مشارکت سایر دستگاه‌های دولتی و غیردولتی و بخش خصوصی با آموزش و پرورش به منظور پیشبرد اهداف تعلیم و تربیت در آموزش و پرورش است.

افشانی همچنین اضافه کرد: یکی از دستگاه‌هایی که می‌توانیم به عنوان تراز اول از لحاظ همکاری در مشارکت با آموزش و پرورش نام ببریم ستاد نانو است که مربوط به معاونت علمی و فناوری و همچنین باشگاه نانو است که معمولا در جشنواره‌ها، باشگاه نانو و ستاد نانو را به عنوان بهترین الگوی همکاری با آموزش و پرورش مثال می‌زنیم.

وی اظهار کرد: نوآوری، خلاقیت، تفکر، درس پژوهشی، معلم پژوهشی و ... به عنوان سیاست‌های وزارت آموزش و پرورش است که در اسناد بالادستی قید شده است.

وی همچنین به همکاری با وزارت آموزش و پرورش با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سازمان محیط زیست، سازمان انرژی اتمی اشاره کرد.

در ادامه این مراسم، دکتر وطنی معاون توسعه فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با بیان اینکه این دانش‌آموزان پرچمدار برخی از رشته‌های علمی از جمله نانو هستند، گفت: هیچ افتخاری بالاتر از این نیست که در همایش‌ها و کنفرانس‌های علمی بین‌المللی نامی از یک دانشمند یا دانشجوی ایرانی در بین نخبگان جهانی برده شده و پرچم کشور به اهتزاز در آید.

وی ادامه داد: امروزه اگرچه شما دانش‌آموز هستید، ولی بدانید فردا معلمان آینده کشور خواهید بود و خوش به حال کسانی که در این مسیر از فرصت‌ها بخوبی استفاده کرده‌اند.

وطنی اظهار کرد: سال 1389 قانون شرکت های دانش‌بنیان به تصویب رسید و لی تا سال 1392 تنها دو شرکت دانش بنیان داشتیم. این تعداد در سال 1393 به 156 شرکت و در سال 94 به 1614 شرکت دانش بنیان رسید و امروز 2559 شرکت دانش بنیان داریم.

به گفته وی، بیشترین تعداد شرکت‌های دانش بنیان مربوط به فناوری‌های نرم‌افزاری، بازی‌های رایانه‌ای و مجموعه‌های الکترونیک است که حدود 447 شرکت دانش بنیان در این زمینه داریم.

معاون توسعه فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بیان کرد: از این تعداد شرکت دانش بنیان 1311 شرکت در استان تهران و تنها 70 شرکت دانش‌بنیان در استان البرز وجود دارد که با توجه به مزیت‌های نسبی، ظرفیت‌های علمی و ظرفیت‌های انسانی در این استان به نظر می‌رسد که تعداد بسیار کم است.

وطنی اضافه کرد: در افق 1404 قرار است 20 هزار شرکت دانش‌بنیان داشته باشیم. یعنی به ازای هر 4000 نفر جمعیت حداقل یک شرکت دانش‌بنیان وجود داشته باشد. ما در یک استان فقط یک شرکت دانش‌بنیان داریم که این برازنده کشور ما نیست. این در حالی است که در یکی از استان‌ها بیش از 400 نوع گیاهان دارویی و 75 فناوری پیشرفته در زمینه گیاهان دارویی کسب کرده‌ایم.

وی ادامه داد: باید ببینیم قانون ممنوعیت واردات تجهیزات و مواد توسط دستگاه‌های دولتی که هر سال توسط دولت تصویب و ابلاغ می‌شود، سهم محصولات فناوری نانو که قرار است امسال در دولت به تصویب برسد تا واردات آن ممنوع شود، چقدر است؟ یا به عبارت دیگر ما در اقتصاد کلان کشور تا به حال از صددرصد اقتصاد متکی در نفت شروع کرده‌ایم که امسال این میزان به زیر 15 درصد رسیده است وجایگزین آن اقتصاد دانش‌بنیان است.

معاون توسعه فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اضافه کرد: اگر قرار است در افق 1404 ،50 درصد GDP از محصولات ناخالص دانش بنیان داشته باشیم باید حداقل 600 میلیارد دلار محصولات دانش‌بنیان تولید کنیم پس باید خودمان را آماده کنیم تا بدانیم که در این امر چه سهمی داریم.

وطنی با اشاره به اینکه کمترین فاصله را با فناوری‌های علم نانو در دنیا داریم، گفت: اینکه ایران مقام ششم دنیا را در زمینه علم و فناوری نانو دارد، به دلیل همت و تلاش و اهمیتی بوده است که به آن داشته‌ایم. همچنین ما در حال گسترش الگوی ستاد توسعه فناوری نانو در سایر ستادها هستیم و یادمان باشد ظرفیت، توان، استعداد دانش‌آموزی ما بیش از این است که تا به حال به آن عمل کرده‌ایم.

وی اضافه کرد: کشورهایی عزتمند، ماندگار و قدرتمند هستند که وابستگی کمتری داشته باشند و امروزه بی‌شک فناوری حرف اول را می‌زند و کشورهایی حرف اول را می‌زند که از پشتوانه علمی و فناوری برخوردار هستند.

معاون توسعه فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری همچنین درپایان صحبت‌هایش افزود: شما امروزه پرچمدار علم و فناوری هستید و نباید این پرچم را زمین بگذارید و بدون شک با تلاش، همت و کوشش در آینده نقش موثری را ایفا خواهید کرد.

این مراسم با اهدای جوایز و مدال به برگزیدگان این دوره از المپیاد نانوی دانش‌آموزی و تقدیر و از اساتید به پایان رسید.

به گزارش ایسنا، هفتمین المپیاد نانوی دانش‌آموزی اردیبهشت‌ ماه امسال با حضور بیش از 30 هزار دانش‌آموز دختر و پسر مقطع متوسطه در 152 شهر آغاز به کار کرد که از این 30 هزار نفر دانش‌آموز 38 نفر برگزیده و به مرحله دوم راه یافتند. مرحله دوم این المپیاد نیز که شامل کارهای گروهی و عملی بود در مرداد ماه امسال برگزار شد که از این 28 نفر تعدادی به مدال طلا، نقره، برنز و دیپلم افتخار دست یافتند.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب