کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 3 پاسخ- 30 مرداد 95

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی متن اثرگذارتر است...

کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 3 پاسخ- 30 مرداد 95

یک سؤال، 3 پاسخ

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی‌ متن اثرگذارتر است. آدم را به فکر فرو می‌برد، ذهن را می‌پروراند، زبان را به گردش درمی‌آورد و قلم را به حرکت وامی‌دارد! این صفحه متعلق به همه‌ی دانش‌آموزان و مشاوران است؛ همه‌‌ی کسانی که دوست دارند بپرسند و همه‌ی کسانی که جواب‌های‌شان راهی است برای عمیق‌تر شدن و درک بیش‌تر مسئله. برای همین، چه دانش‌آموز باشید چه مشاور و پشتیبان، در این‌جا، هم می‌توانید بپرسید هم می‌توانید یاد بگیرید.


من سه درس از سال آینده را برای برنامه‌ی تابستانی‌ام انتخاب کرده‌ام. متأسفانه این هفته به مبحث شیمی پیش آزمون نرسیده‌ام. اشکالی ندارد که شیمی سال دوم را در آزمون جواب بدهم؟

پاسخ 1- در کانون می‌آموزید که هدف‌گذاری باید قابل اجرا و در دسترس باشد. شاید انتخاب سه درس از آینده بیش از توان شما بوده است. باید بدانید که وفاداری به انتخاب واحد و عدم تغییر یا حذف آن‌ها جزء اصول یک هدف‌گذاری واقع‌بینانه است؛ اما اگر معتقدید که انتخاب سه درس کار اشتباهی نبوده و تنها در این آزمون ناچار به تعویض آن شده‌اید، مهم نیست و می‌توانید از آزمون بعد به حالت قبل برگردید.

عطاءالله غبرایی

پاسخ 2- بهتر بود در ابتدای تابستان به حجم مطالعه‌ی هر درسِ نگاه به آینده توجه می‌کردید تا انتخاب دقیق‌تری داشته باشید. شاید انتخاب 3 درس روی کیفیت یادگیری تابستانی آن‌ها تأثیرگذار باشد. بر اساس ویژگی‌های برنامه‌ی دقیق تابستانی، مطالبی که در این آزمون از خواندن آن‌ها جا مانده‌اید با ریتم تکرارِ منظمی در آزمون‌های بعدی تکرار خواهد شد که فرصت مطالعه و بازیابی را به‌خوبی در اختیار شما می‌گذارد (در آزمون 12 شهریور، 8 سؤال از 10 سؤالِ هر درس اختصاصی نگاه به آینده مربوط به آزمون‌های گذشته خواهد بود). پیشنهاد می‌کنم به دلیل جا ماندن از مطالعه، پاسخ دادن به درس انتخابی‌تان را متوقف نکنید. در یک تعادل مناسب، مطالب مطالعه‌شده را برای بازیابی در جلسه‌ی آزمون دنبال کنید و مطالب جامانده را در لیست اولویت‌های مطالعه‌ی آزمون‌های پوششیِ آینده بگذارید.

حسام زینی لشکاجانی

پاسخ 3- توصیه‌ای که کانون به دانش‌آموزان در تابستان دارد انتخاب دو درس از نگاه به آینده است؛ یعنی در تابستان شما روی دو درس سال چهارم تمرکز کنید و در کنار آن به مرور درس‌های سال سوم بپردازید. زمان آزمون هم برای دو درس در بخش نگاه به آینده تنظیم شده است. توصیه‌ی من این است که شما همان دو درس نگاه به آینده را بخوانید تا زمان هم برای مطالعه کم نیاورید. در صورتی هم که وقت اضافی در طول هفته داشتید به مرور و تمرین تستی بیش‌تر از همان مباحث بپردازید.

محمد تره‌باری

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب