ارتباط مشکلات خواب و ریسک بروز سکته

تحقیق جدید نشان می‌دهد خواب بیش از اندازه زیاد یا کم می‌تواند فاکتور پرخطر سکته باشد و مانع از روند بهبودی شود.

ارتباط مشکلات خواب و ریسک بروز سکته

به گزارش خبرنگار مهر، محققان دانشگاه بیمارستان اسن آلمان با بررسی ۲۹ مطالعه قبلی دریافتند اختلالات خواب نظیر بیخوابی و آپنه خواب با ریسک سکته و روند بهبود آن مرتبط هستند.

دکتر درک هرمن، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می گوید: «اختلالات خواب بسیار در بین بیماران سکته ای شایع هستند.»

به گفته محققان، برخی مطالعات نشان می دهند که آپنه خواب، که با اختلال تنفس در زمان خواب مرتبط است، قبل از سکته وجود دارد و ممکن است در این ریسک نقش داشته باشد. از اینرو بیماران مبتلا به آپنه خواب شدید بیشتر در معرض سکته قرار دارند.

هرمن در ادامه توصیه می کند: «درمان آپنه خواب با دستگاه فشار مجرای هوا CPAP که مانع از اختلال در مجاری در هوا در طول خواب می شود، ممکن است ریسک سکته را کاهش دهد.»

سایر اختلالات خواب نظیر بیخوابی و خواب بیش از اندازه زیاد، هم از فاکتورهای پرخطر سکته هستند. «بیداری در هنگام شب موجب افزایش ریسک فشار خون شده که ریسک سکته را افزایش می دهد.»

به گفته محققان، هنوز مشخص نیست که ایا درمان مشکلات خواب می تواند موجب کاهش ریسک سکته شود. اما مسلماً این مشکلات بر روند بهبود بعد از سکته تاثیر خواهند داشت.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما
پاسخ تلفنی به سوالات مشاوره ای و آموزشی شما

باسخ به سوالات شما در زمینه مشاوره کارنامه و هدف گذاری برای آزمون ها ، شروع مطالعه برای کنکور 97 ، روش درس خواندن ، مدیریت منابع و تکمیل ظرفیت کنکور 96 و ...

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب