یخ‌های قطبی عامل آلودگی اقیانوس به جیوه

تحقیقات نشان می‌دهد مقادیری از متیل جیوه که یک سم عصبی خطرناک است در اقیانوس منجمد جنوبی وجود دارد.

یخ‌های قطبی عامل آلودگی اقیانوس به جیوه

به گزارش ایسنا و به نقل از مقاله‌ای که به تازگی در " Nature Microbiology" به چاپ رسیده است، محققان دانشگاه ملبورن برای اولین بار نشان دادند که باکتری‌های موجود در دریای یخ‌زده قطب جنوب می‌توانند جیوه را به متیل جیوه تبدیل کنند که یک شکل سمی‌تر از  جیوه است که می‌تواند محیط‌های دریایی، ماهی‌ها و پرندگان را آلوده کند.

متیل جیوه در شبکه غذایی از طریق فرایندی به نام بزرگنمایی زیستی ساخته می‌شود. ماهی‌های بزرگ‌تر، ماهی‌های کوچک را می‌خورند و به این ترتیب در طول زنجیره غذایی متیل جیوه در بدن موجودات تجمع پیدا می‌کند تا به سطوح غذایی بالاتر و نهایتا به انسان برسد. هر چه در سطح زنجیره غذایی پیش برویم، آسیب‌ها و خطرات ناشی از این ماده افزایش می‌یابد.

این گروه تحقیقاتی به دنبال این بود که دریابد چگونه سمیت جیوه تولید و وارد محیط‌های دریایی و نهایتا وارد شبکه غذایی می‌شود.

محققان به مدت دو ماه به جمع‌آوری نمونه از دریای قطب جنوب پرداختند. آن‌ها یخ‌ها را از نظر اشکال مختلف جیوه از جمله متیل جیوه مورد آنالیز قرار دادند. پروتئین و DNA میکروارگانیسم‌های موجود در دریاهای یخ‌زده نیز آزمایش شد.

جیوه یک فلز سنگین آلاینده است و می‌تواند از طریق فوران آتشفشان‌ها و آتش‌سوزی جنگل‌ها وارد محیط شود. این ماده از طریق فعالیت‌های انسانی همچون ذوب طلا و سوزاندن سوخت‌های فسیلی نیز به طبیعت راه پیدا می‌کند.

نتایج نشان می‌دهد باکتری‌هایی در دریای یخ‌زده قطب جنوب وجود دارند که می‌توانند جیوه را به اشکال سمی‌تر تبدیل کنند.

در این مطالعه برای اولین‌بار ژن خاصی از باکتری" Nitrospina " کشف شده که می‌تواند در یخ‌های قطب جنوب متیل جیوه تولید کند.  

این یافته‌ها بر اهمیت حذف آلودگی جیوه از محیط زیست تاکید و پیشنهاد می‌کند مصرف انواع خاصی از ماهی‌ها محدود شود.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب