پذیرش دانشجو در رشته زبان و ادبیات آذری از مهرماه

معاون آموزشی وزارت علوم،گفت: برای پذیرش دانشجو در رشته زبان و ادبیات آذری باید خود دانشگاه‌ها اعلام آمادگی کنند و وزارت‌خانه برای شتاب بخشی به این امر آماده است.

پذیرش دانشجو در رشته زبان و ادبیات آذری از مهرماه

معاون آموزشی وزارت علوم،گفت: برای پذیرش دانشجو در رشته زبان و ادبیات آذری باید خود دانشگاه‌ها اعلام آمادگی کنند و وزارت‌خانه برای شتاب بخشی به این امر آماده است. فعلا از دانشگاه‌های منطقه سه تنها دانشگاه تبریز برای پذیرش دانشجو در رشته زبان و ادبیات آذری اعلام آمادگی کرده است، اما توصیه ما این است که برای سال اول یک دانشگاه بصورت متمرکز جذب دانشجو در این رشته داشته باشد.

به گزارش ایسنا، دکتر مجتبی شریعتی نیاسر در نشست خبری با اصحاب رسانه در اردبیل با بیان اینکه سیاست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایجاد رشته‌های میان رشته‌ای است، افزود: در سه سال اخیر حدود 70 رشته جدید ایجاد کرده‌ایم که بیشتر آنها رشته‌های میان رشته‌ای بود.

معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه آمار رشته‌های اشباع شده در جامعه را در آورده‌ایم، گفت: پذیرش در این رشته‌ها به تدریج محدود شده و رشته‌هایی که تقاضا نداشته باشند، حذف خواهند شد.

وی با اشاره به سطح‌بندی دانشگاه‌های کشور، ادامه داد: طرح نهایی سطح‌بندی دانشگاه‌های غیر دولتی آماده شده و در آینده نزدیک اعلام خواهد شد و سطح‌بندی دانشگاه‌های دولتی هم در حال انجام است که این سطح‌بندی در چهار سطح انجام شده و ویژگی‌های هر سطح متعاقباً اعلام خواهد شد.

شریعتی با بیان اینکه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در پذیرش دانشجویان خارجی و اعزام  دانشجویان به خارج دو هدف را دنبال می‌کند، تصریح کرد: یکی از این اهداف کمک به کشورهای محروم و هدف دوم بهره‌گیری از دانشگاه‌های خوب دنیا است.

وی با بیان اینکه دانشجویان خارجی حدود نیم درصد دانشجویان کشور را تشکیل می‌دهند، ادامه داد: پیش‌بینی می‌کنیم که در پایان برنامه ششم توسعه این تعداد به چهار برابر افزایش یابد.

معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به اینکه بیشترین دانشجویان خارجی از کشورهای همسایه پذیرش شده‌اند، گفت: در مجموع از حدود 85 کشور دنیا دانشجو پذیرش کرده‌ایم و دانشجویان ایرانی بیشتر در کشورهای پیشرفته تحصیل می‌کنند که امیدواریم مساله به گونه‌ای تغییر یابد که دانشجویان ایرانی تنها در صورت اضطرار به کشورهای دیگر رفته و در آنجا تحصیل کنند.

وی تاکید کرد: حفظ آرمان‌ها و جایگاه نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در تعاملات بین‌المللی بسیار مهم است و باید اعتبار و ارزش ویژه نظام را در این خصوص حفظ کنیم.

شریعتی با بیان اینکه قرار بود کنکور دکتری دو بار در سال برگزار شود، اضافه کرد: با مصوبه مجلس این روش تغییر کرد و قرار است یک آزمون تخصصی بصورت یکپارچه برگزار شود.

 معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تصریح کرد: ایده‌آل این است که در هیچ مقطعی کنکور وجود نداشته باشد، اما اجرای این کار به سادگی امکان‌پذیر نیست و برای حذف آن علاوه بر قانون، نیازمند فرهنگ سازی هستیم و تا زمانی که رقابت بین دانشگاه‌های تراز اول وجود داشته باشد، مجبور هستیم به کنکور تن بدهیم.

وی با بیان اینکه رشته زبان و ادبیات آذری به عنوان رشته جدید در آموزش عالی مطرح شده است و از مهر ماه سالجاری دانشجو پذیرش خواهد شد، افزود: به تناسب استقبال و آمادگی دانشگاه‌های منطقه 3 رشته زبان و ادبیات آذری را گسترش می‌دهیم. اقبال به این رشته باید از داخل منطقه باشد و زمینه برای ایجاد این رشته توسط خود دانشگاه‌ها انجام شود.

شریعتی ادامه داد: سیاست دولت تدبیر و امید توجه به ویژگی اقوام مختلف در کشور است، به همین دلیل سال گذشته رشته زبان و ادبیات کردی ایجاد شد و دانشجو پذیرش کرد و امسال هم رشته زبان و ادبیات آذری از مهر ماه دانشجو پذیرش خواهد کرد.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب
خرید کتاب