کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 4 پاسخ- 25 مرداد 95

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی متن اثرگذارتر است...

کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 4 پاسخ- 25 مرداد 95

یک سؤال، 4 پاسخ

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی‌ متن اثرگذارتر است. آدم را به فکر فرو می‌برد، ذهن را می‌پروراند، زبان را به گردش درمی‌آورد و قلم را به حرکت وامی‌دارد! این صفحه متعلق به همه‌ی دانش‌آموزان و مشاوران است؛ همه‌‌ی کسانی که دوست دارند بپرسند و همه‌ی کسانی که جواب‌های‌شان راهی است برای عمیق‌تر شدن و درک بیش‌تر مسئله. برای همین، چه دانش‌آموز باشید چه مشاور و پشتیبان، در این‌جا، هم می‌توانید بپرسید هم می‌توانید یاد بگیرید.


سال سوم تجربی هستم. هنوز نتوانسته‌ام بین برنامه‌ی درسی‌ام و اوقات فراغت و فوق برنامه‌ام تعادل ایجاد کنم!

پاسخ 1- برای داشتن تعادل، تکمیل دفتر برنامه‌ریزی یک ضرورت است. مهم‌ترین ابزاری که به شما کمک خواهد کرد که تعادل‌ها و عدم تعادل‌های خودتان را شناسایی کنید دفتر برنامه‌ریزی است. با تکمیل دفتر از ابتدای سال ساعات مطالعه‌ی خود را تنظیم می‌کنید و در پایان هر هفته می‌دانید که هر درس را چه‌قدر خوانده‌اید و چه‌قدر به فعالیت فوق برنامه پرداخته‌اید. هدف‌گذاری در هفته‌های اول به شما کمک زیادی خواهد کرد. در ابتدای هر هفته مشخص کنید که می‌خواهید چند ساعت درس بخوانید و چند ساعت فوق برنامه یا اوقات فراغت داشته باشید و سعی کنید برنامه‌ای را که پیش‌بینی کرده‌اید اجرا کنید. در پایان هفته وضعیت خودتان را تحلیل کنید و در هفته‌ی بعد برنامه‌ی بهتری داشته باشید. با گذشت چند هفته (5 تا 6 هفته) به یک برنامه‌ی متعادل خواهید رسید و اگر این کار را به‌درستی انجام دهید از نتایج آن شگفت‌زده خواهید شد!

محمد تره‌باری

پاسخ 2- یکی از عناصر کیفیت، رعایت تعادل‌هاست. تعادل به معنی دوری از افراط و تفریط و توجه به هر چیزی به اندازه‌ی لازم است. اوقات فراغت و تفریح، کلاس‌های فوق برنامه و مطالعه‌ی درسی همگی باید به میزان لازم در برنامه‌ی شما باشد. اولویت‌بندی هم می‌تواند کمک شایانی کند. به طور مثال شما که سال سوم تجربی هستید نسبت به دانش‌آموزان سال‌های پایه توجه بیش‌تری به مطالعه‌ی درسی در تابستان خواهید داشت. پس زمانی را که در اختیار دارید بین کارهای مختلف به نسبت اولویت تقسیم کنید و اولویت را هم به مطالعه‌ی درسی بدهید.

محمد کتابدار

پاسخ 3- دوست عزیز! تنظیم یک برنامه‌ی متعادل بدون شناختِ اصول برنامه‌ریزی شخصی ساده نیست. برای این کار اول باید حداقل چهار هفته‌ هر شب و بدون وقفه دفتر برنامه‌ریزی را تکمیل کنید که در این صورت دو کارنامه هم خواهید داشت. آن‌گاه جدولی با چهار ستون شامل نام درس، میانگین ساعات مطالعه‌ی هفتگی، میانگین تراز و برنامه‌ی متعادل تهیه کنید و ارقام سه ستون اول را پُر کرده، سپس به کمک پشتیبان خود یا مشاور کانون به تنظیم برنامه‌ی متعادل بپردازید.

عطاءالله غبرایی

پاسخ 4- به نظرم تفاوت برنامه‌ریزی در تابستان با اوقات سال تحصیلی را به‌خوبی لمس کرده و به آن فکر می‌کنید. برقراری تعادل در هر پارامتری نیاز به تصمیم و اجرا دارد. برای شروع، در هر بخش از برنامه‌ی کاری خود بازه‌ی زمانی خاصی را برای آن پیش‌بینی کنید و خود را به اجرای آن فعالیت در آن بازه مقیّد کنید. گام بعدی ثبت دقیق آن‌ها در دفتر برنامه‌ریزی است. با ادامه‌ی این روند دید کمّی و کیفی خوبی از فعالیت‌های‌تان و نتایج آن‌ها به دست خواهید آورد که در مرحله‌ی بعد باید به سراغ کم و زیاد کردن یا به بیانی دیگر «متعادل کردن» بازه‌ی زمانی هر فعالیتی بروید تا درنهایت برنامه‌ای در جهت برآورده کردن انتظارات و اهداف خودتان در اختیار داشته باشید. نقش روزهای تعطیل و روزهایی که در آموزشگاه، کلاس فوق برنامه ندارید در متعادل کردنِ برنامه، دست‌کم نگیرید.

حسام زینی لشکاجانی

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب