امکان کنترل کیفیت گاز مایع و ماده کاهنده گازهای سمی در کشور

محققان پژوهشگاه صنعت نفت موفق به آنالیز ترکیبات موجود در گاز مایع نفتی (LPG) و کنترل کیفیت آن و همچنین کنترل کیفیت ماده کاهش دهنده میزان گازهای سمی اکسید نیتروژن بر اساس استاندارد ایزو شدند.

امکان کنترل کیفیت گاز مایع و ماده کاهنده گازهای سمی در کشور

به گزارش ایسنا ، از سوی متخصصان و کارشناسان مرکز پژوهش تجزیه و ارزیابی مواد پژوهشگاه صنعت نفت، آنالیز ترکیبات موجود در LPG مطابق روش استاندارد ASTM D2163 و کنترل کیفیت مایعAdblue طبق استاندارد ایزو ISO 22241-2 پیاده سازی شد.

گاز مایع یا ال‌پی‌جی (Liquefied Petroleum Gas) به دو گاز هیدروکربنی بوتان و پروپان یا ترکیب آنها گفته می‌شود که در حالت مایع نگهداشته می‌شوند و معمولا مقادیر کمی از ترکیباتی چون پروپیلن و بوتیلن نیز در این گاز موجود است.

گاز مایع به عنوان خوراک‌ واحدهای اولفین در مجتمع‌های پتروشیمی و در بعضی موارد به عنوان سوخت دوم در نیروگاه‌های سیکل ترکیبی استفاده می‌شود.

از سوی متخصصان پژوهشگاه نفت، آنالیز ترکیبات موجود در LPG مطابق روش استاندارد ASTM D2163 در محدوه غلظتی ppm-100 V01%100 به همراه پارامترهای گاز از جمله جرم مولکولی و ارزش حرارتی خالص و ناخالص امکان پذیر شده است.

در این مطالعات محققان توانستند ترکیباتی چون بوتادی ان، یک بوتن، سیس و ترانس 2 بوتن، ایزوبوتیلن، پروپیلن، اتیلن و استیلن را اندازه گیری کنند.

همچنین با توجه به اهمیت و ضرورت انطباق خودروهای دیزلی با استاندارد یورو4، مرکز پژوهش تجزیه و ارزیابی مواد پژوهشگاه صنعت نفت کنترل کیفیت مایع Adblue را طبق استاندارد ایزو ISO 22241-2 در دستور کار قرار داده و آمادگی انجام کلیه آزمایش‌ها مندرج در استاندارد فوق را دارد.

Adblue به عنوان کاهش دهنده میزان گازهای سمی اکسید نیتروژن (NOx) خروجی از اگزوز، کاربرد دارد.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب
خرید کتاب