برای انتخاب رشته بیش‌تر پرس‌وجو کنیم

یکی از عناصر مهم در انتخاب، داشتن اطلاعات کافی و آگاهی‌های لازم برای انتخاب است.یکی از عناصر مهم در انتخاب، داشتن اطلاعات کافی و آگاهی‌های لازم  برای انتخاب است. برای شما که می‌خواهید یکی از مهم‌ترین انتخاب‌های زندگی خود یعنی انتخاب رشته را تجربه کنید، داشتن اطلاعات کافی در مورد رشته‌ها، گرایش‌های آن‌ها، بازار کار هر رشته، چارت هر رشته‌ی دانشگاهی (واحدهایی که در دانشگاه برای ادامه‌ی تحصیل در هر رشته باید گذرانده شود) و امکان ادامه‌ی تحصیل در مقاطع بالاتر بسیار اهمیت دارد تا بتوانید با ذهنی روشن و شفاف رشته‌های مورد علاقه‌ی خود را انتخاب کنید.

برای آشنایی با رشته‌ها و گرایش‌های آن‌ها شما می‌توانید از مجله‌ی آزمون که مختص انتخاب رشته است، اطلاعات خوبی کسب کنید یا می‌توانید از افرادی که در این رشته‌ها تحصیل کرده‌اند پرس‌وجو کنید.

واحدهایی را که باید در دانشگاه برای ادامه‌ی تحصیل در هر رشته بگذرانید از دانشجویانی که در این رشته‌ها درس خوانده‌اند بپرسید. شناخت شما از واحدها در انتخاب شما تأثیر زیادی خواهد داشت. مثلاً ممکن است یک دانش‌آموز کنکوری رشته‌ی ریاضی به گمان این‌که در رشته‌ی مهندسی شیمی، واحدهای مربوط به شیمی زیاد است و علاقه به درس شیمی آن را انتخاب کند؛ در صورتی که در این رشته واحدهای مربوط به شیمی خیلی زیاد نیست.

می‌توانید در خانواده‌ی خود فرصت‌های شغلی را که ممکن است داشته باشید در نظر داشته باشید و از دوستان و آشنایان درباره‌ی بازار کار و امکان یافتن شغل در رشته‌هایی که در آن  مشغول به کار هستند بپرسید تا بتوانید با دیدِ باز و ذهن روشن مسیر خود را انتخاب کنید.