اهمیت بومی‌گزینی در انتخاب رشته

اگر داوطلبی، بومیِ کدرشته‌ای نباشد به معنای عدم قبولی او نیست بلکه با داوطلبان غیر بومی و در ظرفیت مربوط به آن‌ها به رقابت می‌پردازد.

اهمیت بومی‌گزینی در انتخاب رشته

آمار و اطلاعات مراکز آموزش عالی و پژوهش‌های انجام‌‌گرفته حاکی از این است که مشکلات آموزشی دانشگاه‌ها از قبیل مشروطی، اخراجی و افت تحصیلی دانشجویان از یک سو و عدم دسترسی به حداقل امکانات رفاهی لازم، فشار روانی پذیرفته شدن در مکانی دور از محل زندگی و خانواده از سویی دیگر باعث افت تحصیلی دانشجویان شده است.

البته از سال 1369 با توجه به گسترش رشته‌های تحصیلی و توسعه‌ی مراکز آموزش عالی در سطح کشور، طرحی در شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب شد که باعث تغییرات جدی در گزینش بومی گردید. رشته‌ها به چهار دسته‌ی رشته‌های استانی، ناحیه‌ای، قطبی و کشوری تقسیم شدند و ملاک تعیین بومی بودن، محل اخذ مدرک تحصیلی سه سال آخر دوره‌ی متوسطه برای داوطلبان شد (در صورت عدم احراز سه سال در یک استان، محل تولد داوطلب به عنوان استان بومی او در نظر گرفته می‌شود).

مهم‌ترین اهداف بومی‌گزینی عبارت‌اند از:

- کاهش مشکلات اقامتی و معیشتی دانشجویان و دانشگاه‌ها

- کم کردن تردد و مسافرت‌های درون کشوری

- امکان قبولی بیش‌تر داوطلبان در مراکز آموزش عالی استان و نواحی هم‌جوار آن

دسته‌بندی رشته‌های تحصیلی یا برحسب گزینش بومی (رشته‌های استانی، ناحیه‌ای و قطبی) است یا کشوری. نوع گزینش رشته‌ها در دوره‌ی روزانه در دفترچه‌ی راهنمای شماره‌ی 2 انتخاب رشته‌‌ی آزمون سراسری در ابتدای کدرشته‌‌محل‌ها ارائه می‌شود. داوطلبان لازم است در زمان انتخاب رشته به نوع گزینش رشته‌ی انتخابی توجه کنند.

چنان‌چه رشته‌ای در تعداد معدودی از دانشگاه‌ها ارائه شود یا ظرفیت رشته، متناسب با نسبت شرکت‌کنندگان نباشد، گزینش بومی بر آن اعمال نمی‌شود و نوع گزینش آن، کشوری خواهد بود. البته باید توجه داشت که تقسیم‌بندی ظرفیت بین سهمیه‌ها اعمال خواهد شد؛ یعنی بعد از کسر 25 درصد ایثارگران، باقی‌مانده به نسبت شرکت‌کنندگان مناطق یک، دو، سه و خانواده شهدا تقسیم خواهد شد.

اگر گزینش یک رشته‌محل، بومی (استانی، قطبی یا ناحیه‌ای) باشد، این نکته به این مفهوم نیست که فقط داوطلبان بومی اجازه‌ی انتخاب آن‌ها را دارند، بلکه شانس قبولی داوطلبان بومی در این رشته‌محل‌ها، 4 برابر بیش‌تر از سایر داوطلبان غیر بومی است. البته میزان پذیرش بومی در رشته‌های پرمتقاضی دوره‌ی روزانه هرچند با نگاه بومی کمی تعدیل شده است ولی نسبت آن هم‌چنان 60 درصد گزینش بومی و 40 درصد گزینش آزاد است.

اگر داوطلبی، بومیِ کدرشته‌ای نباشد به معنای عدم قبولی او نیست بلکه با داوطلبان غیر بومی و در ظرفیت مربوط به آن‌ها به رقابت می‌پردازد.

چند نکته‌ی مهم برای دوره‌های غیر روزانه:

- در دوره‌های شبانه و نیمه حضوری، نوع گزینش، بومی استانی است.

- در دوره‌های غیر انتفاعی گزینش بومی ناحیه‌ای است.

- در دوره‌های مجازی و پردیس خودگردان همه‌ی رشته‌محل‌ها کشوری گزینش می‌شوند.

- در دوره‌های پیام نور گزینش به صورت بومی شهرستان خواهد بود.

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب