انتخاب رشته، چکیده‌ی 12 سال تحصیل

شرط مهم و درست در انتخاب رشته نهایتاً قبولی در رشته‌های انتخابی است؛ بنابراین شما به آمار و اطلاعات سال‌های گذشته و تجربه‌ی افراد اهل فن در این زمینه احتیاج دارید.

انتخاب رشته، چکیده‌ی 12 سال تحصیل

قبل از ورود به مدرسه پرسش‌های مکرر کودکان در مورد انواع و اقسام مسائل و موضوعات که با الفاظ بسیار ساده و شیرین مانند «بابا این چیه؟»، «مامان اون چیه؟» و غیره بیان می‌شود و والدین را با چالش بسیار مهم و تأثیرگذاری به نام یادگیری روبه‌‌رو می‌کند. با ورود بچه‌ها به مدرسه، دغدغه‌ی یادگیری شکل هدفمندی به خود می‌گیرد و قرار است که دانش‌آموزان با آموختن روشی کارآمد یعنی قدرت خواندن و نوشتن بتوانند پاسخ درست سؤالات خود را از طریق خواندن کتاب یا استفاده از سایر ابزارهایی که استفاده از آن‌ها مستلزم داشتن آگاهی است، پیدا کنند. با افزایش سن و تغییر مقطع تحصیلی یادگیری جهت‌دارتر می‌شود و بچه‌ها به‌تدریج مسیر‌های متفاوتی را برای ادامه‌ی زندگی و تحصیل پیدا می‌کنند. با رسیدن به مقطع نهم (اول دبیرستان سابق) یک تصمیم مهم یعنی انتخاب رشته تا حدی مسیر تحصیل را در آینده مشخص می‌کند؛ اما انتخاب اصلی پس از کنکور یعنی در زمان انتخاب رشته‌ی دانشگاهی اتفاق می‌افتد که در آن مسیر زندگی، انتخاب شغل و تا حدی انتخاب همسر تعیین می‌شود. شاید شما در انتخاب‌های گذشته خیلی دقیق عمل نکرده باشید ولی اکنون وقت آن است که برای این موضوع مهم به‌خوبی فکر کنید و با افراد مجرب (اول از همه پدر و مادر و بعد خواهر و برادر و سایر نزدیکان مطلع و سپس مشاوران کارآمد و دقیق) گفت‌وگو کنید تا بهترین تصمیم ممکن را بگیرید. در این راستا چند موضوع بسیار مهم است:

1- با مطالعه و پرسش از افراد مطلع اطلاعات خود را نسبت به حداقل رشته‌های اصلی و مطرح در هر گروه آزمایشی افزایش دهید. در این زمینه به موضوعاتی مانند بازار کار و آینده‌ی شغلی و نیز توانایی‌ها و علایق خود و امکانات خود و اطرافیان در رابطه با رشته‌ها توجه کنید.

2- شرط مهم و درست در انتخاب رشته نهایتاً قبولی در رشته‌های انتخابی است؛ بنابراین شما به آمار و اطلاعات سال‌های گذشته و تجربه‌ی افراد اهل فن در این زمینه احتیاج دارید.

3- انتخاب رشته ضوابط و قوانینی دارد؛ بنابراین دفترچه‌ی راهنمای انتخاب رشته را با دقت بخوانید و در صورت داشتن هر گونه ابهام در هر مورد با مشاوران مطلع و مجرب مشورت کنید.

4- اگر فرصت دارید با مراجعه به دانشگاه‌ها با فضای تحصیلی و واحدهای مربوط به رشته‌هایی که به آن‌ها علاقه‌مند هستید، آشنا شوید.

5- اول رشته‌ها و بعد دانشگاه‌ها و بعد شهر‌ها را بر اساس ترجیح خود به تفکیک مرتب کنید؛ سپس رشته‌ها و دانشگاه‌های انتخاب‌شده را در هم ادغام کنید تا مشخص شود اولویت شما در انتخاب رشته و دانشگاه و شهر چگونه است.

6- در بین آن‌چه به دست آمد، رشته‌هایی را که در آن‌ها قطعاً قبول نمی‌شوید یا رشته‌هایی را که اگر قبول هم شوید نخواهید رفت حذف کنید.

7- حالا آن‌چه باقی‌مانده مجدد بر اساس ترجیح مرتب کرده و بنویسید. فراموش نکنید که رشته‌های بالایی بیش‌ترین ترجیح شماست. در این رشته‌ها سال گذشته متقاضیان با رتبه‌های بهتر از شما یا مانند شما قبول شده‌اند. این رشته‌ها مجموعاً 80 درصد انتخاب اول شما را تشکیل می‌دهند اما نهایتاً در پایین‌ترین انتخاب‌ها لازم است که حتماً قبول شوید. اگر افراد سال گذشته با شرایطی بدتر از شما قبول شده باشند این رشته‌ها 20 درصد انتخاب آخر شما را تشکیل خواهد داد.

8- حتی‌المقدور سعی کنید در شهر خودتان بمانید. ماندن در شهر خود مزایای زیادی مانند بودن در کنار خانواده و ایجاد آرامش برای شما و والدینتان و نیز افزایش شانس فعالیت کاری حین تحصیل برای‌تان فراهم می‌کند.

9- برای داشتن اطلاعات دقیق آماری و درصد قبولی‌تان در رشته‌های مختلف و نیز اطمینان از اجرای درست قوانین و دستورالعمل‌های انتخاب رشته در تمام مراحل با افراد صاحب‌نظر مشورت کنید.

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب