طراحی "صندلی ارگونومیک" ویژه جراحان

"صندلی ارگونومیک" با ویژگی حمایت از وزن بدن جراحان در هنگام عمل جراحی توسط محققان شیراز طراحی شد. این صندلی باعث می‌شود جراح در طول عمل جراحی، خستگی کمتری را تجربه کند

طراحی "صندلی ارگونومیک" ویژه جراحان

به گزارش ایسنا، دکتر علی‌رضا چوبینه مدیرگروه ارگونومی دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز، گفت: ایستادن طولانی مدت جراحان هنگام عمل جراحی و فشار مداوم بر روی اندام‌های تحتانی می‌تواند، باعث اختلال در گردش خون و در دراز مدت باعث آسیب‌های اسکلتی- عضلانی در این ناحیه شود.

وی با اشاره به ویژگی‌های صندلی ارگونومیک، گفت: این صندلی از وزن بدن جراح در هنگام عمل جراحی حمایت می‌کند و می‌تواند در گستره وسیعی از اعمال جراحی قابل استفاده باشد، همچنین باعث می‌شود جراح در طول عمل جراحی، خستگی کمتری را تجربه کند.

وی ادامه داد: سطح نشیمنگاه زینی شکل این صندلی باعث حفظ پوسچر طبیعی ستون مهره‌ها می‌شود که از دیدگاه علم ارگونومی، بهترین وضعیت برای ناحیه کمر است.

چوبینه، با بیان اینکه این محصول در اتاق عمل و در جراحی مغز و اعصاب، عمومی و اورولوژی مورد استفاده و ارزیابی قرار گرفته است، افزود: نتایج این ارزیابی نشان داد که هنگام استفاده از صندلی، پوسچر نواحی مختلف بدن جراحان شامل سر و گردن، تنه و پاها مناسب و طبیعی است.

مدیرگروه ارگونومی دانشکده بهداشت شیراز ادامه داد: در ارزیابی انجام شده، 70درصد جراحان کاربرد این صندلی را مفید و راحت دانستند، همچنین 87 و نیم درصد از جراحان عنوان کردند که تکیه گاه زانویی ضروری، مناسب و راحت است.

صندلی ارگونومیک ویژه جراحان، محصول پایان‌نامه ادیبه عبدی؛ دانشجوی ارگونومی دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز است که ثبت اختراع شد.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب