کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 5 پاسخ- 24 مرداد 95

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی متن اثرگذارتر است...

کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 5 پاسخ- 24 مرداد 95

یک سؤال، 5 پاسخ

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی‌ متن اثرگذارتر است. آدم را به فکر فرو می‌برد، ذهن را می‌پروراند، زبان را به گردش درمی‌آورد و قلم را به حرکت وامی‌دارد! این صفحه متعلق به همه‌ی دانش‌آموزان و مشاوران است؛ همه‌‌ی کسانی که دوست دارند بپرسند و همه‌ی کسانی که جواب‌های‌شان راهی است برای عمیق‌تر شدن و درک بیش‌تر مسئله. برای همین، چه دانش‌آموز باشید چه مشاور و پشتیبان، در این‌جا، هم می‌توانید بپرسید هم می‌توانید یاد بگیرید.


من یک سال دهمی هستم که تازه عضو کانون شده‌ام. در اولین آزمون تابستان تعداد زیادی سؤال را غلط پاسخ داده‌ام!

پاسخ 1- برای هر آزمون هدف‌گذاری کنید؛ یعنی با توجه به میزان پاسخ‌گویی خودتان در هر آزمون مشخص کنید برای آزمون بعد به چند سؤال از ده سؤال پاسخ خواهید داد. هدف‌گذاری خود را واقع‌بینانه و منطقی انجام دهید و در جلسه‌ی آزمون فقط به سؤالاتی که مطمئن هستید با توجه به هدف‌گذاری خود پاسخ دهید و بقیه‌ی سؤالات را در منزل تمرین کنید. به این ترتیب میزان غلط‌های شما کم خواهد شد. در کنار این روش باید تکنیک‌های آزمون دادن مثل ضربدر و منها را هم به طور کامل رعایت کنید. هم‌چنین اراده‌ی خود را قوی کنید تا سؤالات شک‌دار را پاسخ ندهید. این‌که شما تازه عضو کانون شده‌اید و در اولین آزمون متوجه این موضوع مهم یعنی تعداد زیاد پاسخ‌های اشتباه شده‌اید خیلی خوب است؛ چون به‌تدریج در آزمون‌های آینده آن را کاهش خواهید داد.

محمد کتابدار

پاسخ 2- این نکته را به خاطر داشته باش که پاسخ اشتباه به سؤالات، شکست نیست؛ بنابراین در اولین فرصت دلایل پاسخ‌های‌ اشتباه خود را مشخص کن و در قدم بعدی به دنبال رفع این نواقص قدم بردار و تلاش کن در دفعات بعدی این اشتباهات را دوباره تکرار نکنی. ادیسون برای ساخت لامپ هزاران بار آزمایش انجام داد و نتیجه‌ای نگرفت، اما به قول خودش هر بار سعی کرد اشتباهات قبلی را تکرار نکند. پیشنهاد می‌کنم از این سن و سال یاد بگیری که به بعضی سؤالات که به پاسخ آن‌ها شک داری جواب ندهی. مطمئناً تمرین روی مهارتِ «نه‌ گفتن»، تو را امیدوار می‌کند.

سیدمحمد حسینی

پاسخ 3- شاید به دلیل آشنا نبودن با شرایط نمره‌ی منفی و شاید به دلیل عدم تسلط کافی به مباحث آزمون دچار چالش «امتحان اولی‌ها» یعنی تعداد اشتباه بالا شدید. آزمون اول برای همه‌ی دانش‌آموزان فرصت آشنایی با شرایط آزمون، سؤالات و نوع سازوکار کارنامه است. تجربه‌آموزی شما از این شرایط کار را برای مدیریتِ بهتر آزمون‌های آینده راحت می‌کند. این قانون را برای خود متصور باشید که حق دارید تعداد مشخصی از سؤالات را بدون پاسخ بگذارید و نمره و تراز دلخواه خود را در پاسخ درست دادن به تعداد مشخصِ دیگری از سؤالات جست‌وجو کنید. از نظر فنی، مرور دقیق مطالب در بازه‌های زمانی تکرارپذیر و منظم نقش بسیار مؤثری در پاسخ‌گویی مطمئن و کم‌اشتباه به سؤالات دارد.

حسام زینی لشکاجانی

پاسخ 4- پاسخ‌گویی به تمام سؤالات آزمون، اجباری نیست. هر نمره‌ی ترازی، چندتا از ده‌تای مشخصی دارد و شما برای به دست آوردن ترازی مشخص باید بدانید که در هر درس باید به چند سؤال پاسخ دهید. با استفاده از کارنامه‌ی اولین آزمون خود می‌توانید با مشورت پشتیبان برای آزمون بعدی هدف‌گذاری کنید و تعداد سؤالاتی را که لازم است پاسخ دهید مشخص کنید. در جلسه‌ی آزمون حتماً از تکنیک ضربدر و منها استفاده کنید و تا از جواب سؤالی مطمئن نشده‌اید پاسخ ندهید. هم‌چنین پاسخ‌های اشتباهتان را بررسی کنید و ببینید که علت آن چه بوده است: آیا مربوط به یادگیری ناقص است یا اشتباه در خواندن سؤال یا گزینه‌ها. به گزینه‌های شک‌دار پاسخ ندهید. با رعایت این نکات ساده مطمئن باشید کم کم از اشتباهات شما کاسته خواهد شد.

محمد تره‌باری

پاسخ 5- نگران نباشید! این موضوع، طبیعی است. احتمالاً دو درس از سال دهم انتخاب کرده‌اید که برای شما تازگی دارد و نیز تازه با سؤال‌ها و فضای امتحانات کانون آشنا شده‌اید. دور از ذهن نیست که پاسخ غلط زیاد داشته باشید. در عین حال تصور می‌کنم با این روش ما هم بیگانه باشید: «حتی اگر ۹۰ درصد مطمئن‌اید که پاسختان صحیح است از سؤال دل بکنید و پاسخ ندهید!» با رعایت ایده‌ها و راهکارهای کانون که کم کم با آن‌ها آشنا خواهید شد، مطمئن باشید غلط‌های‌تان کم‌تر خواهد شد.

عطاءالله غبرایی

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب