قرارگرفتن ایران درمیان 3 کشورتولیدکننده لیزرهای دیسک

ایران دراین حوزه در آسیا رتبه اول را در اختیار دارد و در تولید برخی از انواع لیزر از جمله لیزرهای دیسک جزء 2 تا 3 کشور اول دنیا است.

قرارگرفتن ایران درمیان 3 کشورتولیدکننده لیزرهای دیسکبه گزارش روز شنبه گروه علمی ایرنا از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ، محمدصادق ذبیحی با اشاره به جایگاه لیزر ایران در دنیا،افزود: فناوری لیزر از مهمترین فناوری های قرن بیست ویکم و یکی از 10 فناوری برتر و کلیدی دنیا قلمداد می شود.

وی کشورهای آمریکا، فرانسه، آلمان، روسیه و ایران را از جمله کشورهای پیشرو در زمینه دانش لیزر دانست و بیان کرد: ایران در آسیا نیز رتبه اول را در این زمینه در اختیار دارد و در این عرصه از کشورهایی چون چین، کره، ژاپن و ترکیه پیشروتر است.

ذبیحی با تاکید بر اینکه ایران در تولید برخی از انواع لیزر از جمله لیزرهای دیسک، جزء 2 تا 3 کشور اول دنیا است، ادامه داد: استفاده از فناوری لیزر در زمره ضروریات توسعه و پیشرفت ایران اسلامی است؛ چرا که لیزرها در بسیاری از زمینه ها از جمله صنعت، پزشکی، مخابرات، کاربردهای نظامی، کاربردهای آزمایشگاهی و تحقیقاتی کاربردهای فراوانی دارد.

دبیرستاد توسعه فناوری های لیزر، فوتونیک و ساختارهای میکرونی معاونت علمی یادآورشد: لیزر قابلیت های متنوعی درمرزهای علم و فناوری دارد و می تواند نقش مهمی را در ارتقاء بخش های مختلف و خلق فناوری هایی که به ارتقای قدرت دفاعی، علمی و اقتصادی کمک می کنند، ایفا کند.

لیزر ابزاری است که نور را به صورت پرتوهای موازی که یک طول موج مشخص دارند، ساطع می کند، نور لیزر می تواند سخت ترین فلزات را سوراخ کند یا به راحتی از جسم سختی مانند الماس عبور و در آن ایجاد حفره کند، از این رو دارای کاربردی های وسیعی از جمله در زمینه های تشخیص و درمان کاربرد دارد و اخیرا نیز از این فناوری برای تشخیص سرطان و به عنوان سنگ شکن کلیه استفاده شده است.

این فناوری ها همچنین در بخش کشاورزی برای تسطیح زمین، اصلاح گونه های بذری و آشکارسازی آفت های میوه ها و نباتات و در بخش صنعتی برای برشکاری و جوشکاری استفاده می شود.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب