درمان سلیاک با آنزیم گیاه گوشتخوار کوزه ای

مطالعات محققان نشان می‌دهد، آنزیم گیاه گوشتخوار کوزه ای، قادر به تجزیه گلوتن است. این دستاورد نقطه عطف درمان بیماری سلیاک محسوب می‌شود.

درمان سلیاک با آنزیم گیاه گوشتخوار کوزه ایبه گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از مدیکال اکسپرس، سلیاک نوعی اختلال خود ایمنی ژنتیکی است که سبب می شود سیستم ایمنی بدن بر اثر مصرف یک پروتئین به نام گلوتن، به پرزهای روده کوچک حمله کند و باعث اختلال در جذب مواد غذایی شود. گندم و جو حاوی پروتئین گلوتن هستند. تشخیص بیماری سلیاک معمولا دشوار است؛ ولی شایع ترین علایم آن در کودکان، اسهال، استفراغ، نفخ شکم، درد و کاهش وزن و در بزرگسالان، خستگی، استخوان درد، درد و ورم مفاصل است. بیماری سلیاک بر اثر آسیب به پرزهای جذب کننده مواد غذایی، سبب می شود که مواد مغذی و ویتامین های مورد نیاز از جمله آهن، فولات، کلسیم، ویتامین D، پروتئین و چربی در اختیار بدن قرار نگیرد و بیمار به سوء تغذیه دچار شود.

مطالعات محققان دانشگاه کلگری در کانادا نشان می دهد عملکرد گیاه گوشتخوار کوزه ای (Carnivorous Pitcher Plant) شبیه یک معده باز است. این گیاه از نوعی آنزیم برای هضم حشرات شکار شده استفاده می کند که توانایی هضم گلوتن را دارد. محققان معتقدند که با استفاده از این آنزیم می توان داروهایی تولید کرد که گلوتن را به راحتی تجزیه و هضم کنند.

بر اساس آمار سازمان پیشگیری و کنترل بیماری ها، حدود یک درصد از جمعیت آمریکا به بیماری سلیاک مبتلا هستند که بیماری حدود 83 درصد از این افراد هنوز تشخیص داده نشده یا اشتباه تشخیص داده شده است.

محققان احتمال می دهند که بیماری سلیاک در صورت عدم درمان، احتمال ابتلا به بیماری های مرتبط با سیستم اعصاب از جمله ام اس را نیز افزایش دهد.

در حال حاضر هیچ درمانی برای این عارضه وجود ندارد و توصیه می شود با رژیم غذایی بیماری کنترل شود.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب