علائم نارسایی قلبی در نوزادان و کودکان

تنفس سریع، تعرق زیاد و مشکل در تغذیه از علائم نارسایی قلبی در نوزادان و شیرخواران و تنگی نفس، اسهال و دل درد از علائم این بیماری در کودکان است.

علائم نارسایی قلبی در نوزادان و کودکاندکتر سیدمحسن میرحسینی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا با بیان اینکه خستگی زودرس و نبود وزن گیری نیز می تواند از علائم نارسایی قلبی در نوزادان باشد، افزود: نوزاد مبتلا به نارسایی قلبی به دلیل خستگی نمی تواند خوب شیر بخورد و دچار کاهش وزن می شود و ممکن است این وضعیت با بیماری های دیگر از جمله دل درد شیرخواری اشتباه گرفته شود.

فوق تخصص جراحی قلب و عروق و پیوند قلب در مورد علائم نارسایی قلبی در کودکان نیز اظهار کرد: نارسایی قلبی در کودکان نیز به صورت مشکلات گوارشی مانند اسهال یا دل درد و حتی بیماری آسم و تنگی نفس خود را نشان می دهد.

میرحسینی ادامه داد: در این حالت به نظر می رسد که کودک به آسم یا بیماری گوارشی مبتلا شده اما ممکن است خون رسانی قلب او مشکل داشته باشد و به همین دلیل خون به طور مناسب به همه اعضای بدن نرسد.

** نحوه تشخیص بیماران مبتلا به نارسایی قلبی

وی در مورد روش تشخیص بیماران نارسایی قلبی توضیح داد: پزشکان معمولا با گرفتن شرح حال بیماری را تشخیص می دهند اما در نوزدان و شیرخواران این کار امکان پذیر نیست و آنان از مادران سوالاتی در خصوص تغذیه نوزاد، خوب وزن گرفتن، تنگی نفس و تعریق زیاد می پرسند و از این طریق بیماری را تشخیص می دهند.

فوق تخصص جراحی قلب و عروق و پیوند قلب، سرد بودن برخی اندام ها را از نشانه های بیماری نارسایی قلبی عنوان کرد، گفت: در صورت ابتلا به نارسایی قلبی، خون رسانی به برخی اندام ها با اختلال مواجه می شود و این اندام ها دچار سردی بیش از حد معمول می شوند، بنابراین در صورت مشاهده این حالت، احتمال داده می شود که فرد به نارسایی قلبی مبتلا شده باشد.

وی ضربان قلب را یکی دیگر از راه های تشخیص نارسایی قلبی اعلام کرد و گفت: در صورتی که ضربان قلب کودک با سن کمتر از 2 سال بالای 160 باشد، غیرطبیعی است و باید به دنبال مداوای آن بود.

میرحسینی ادامه داد: ضربان قلب بالای 140 در کودکان بین 2 تا 6 سال، بالای 120 در کودکان بین 6 تا 12 سال و در نوجوانان و بزرگسالان ضربان قلب بالای 100، غیرطبیعی است.

** کاردیومیوپاتی شایعترین نارسایی قلبی در کودکان بعد از اختلالات مادرزادی

وی با اشاره به اینکه نارسایی قلبی در سنین مختلف علائم و حالات متفاوتی دارد، گفت: شایعترین نارسایی قلبی در کودکان بعد از اختلالات مادرزادی قلب، کاردیومیوپاتی است.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی بیان کرد: در این حالت عضله قلب خوب رشد نمی کند و این حالت می تواند به نارسایی قلبی منجر شود.

وی ادامه داد: در بین کودکان معمولا تنگی عروق کرونر کمتر مطرح است اما گاهی عروق رگ های قلب به دلیل ناهنجاری مادرزادی، ممکن است خون را به طور مناسب به عضله قلب نرساند و این مساله می تواند به نارسایی قلبی و حتی به سکته قلبی در کودکان منتهی شود.

میرحسینی شایعترین نارسایی قلبی در بزرگسالان را سکته های قلبی اعلام کرد و گفت: تنگی رگ های کرونر می تواند سبب نارسایی قلب در بزرگسالان شود.

** برخی ویروس ها، عامل نارسایی قلبی

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اینکه التهاب عضله قلب در اثر ویروس ها به وجود می آید و این موضوع می تواند به عارضه نارسایی این عضو منجر شود، گفت: برخی ویروس ها روی عضله قلب اثر می گذارند و ممکن است عضله قلب را دچار نارسایی کنند.

میرحسینی ادامه داد: در نارسایی قلبی با عامل ویروسی، ساختمان قلب نوزاد در زمان تولد سالم است اما بعد از ورود ویروس به بدن، ممکن است دچار التهاب عضله قلب شود.

وی با اشاره به اینکه برخی داروها نیز می توانند موجب نارسایی قلبی شوند، افزود: آنتراسیکلین دارویی است که برای شیمی درمانی استفاده می شود. کودکان برای رهایی از سرطان خون باید این دارو را مصرف کنند اما مصرف این دارو ممکن به نارسایی قلبی آنها منجر شود.

میرحسینی اظهار کرد: گاهی نیز سیستم الکتریکی قلب که سبب ضربان این عضو می شود، خوب عمل نمی کند و این مساله به نامنظم شدن ضربات قلب منجر می شود که ادامه این روند می تواند به بزرگ شدن و نارسایی قلب منتهی شود.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب