این کوسه ۴۰۰ ساله است

دانشمندان می‌گویند کوسه‌های گرینلند کهن‌سال‌ترین مهره‌داران شناخته شده‌ای هستند که در زمین سکونت دارند.

این کوسه ۴۰۰ ساله است

محققان با استفاده از سیستم تاریخ‌نگاری کربنی برای تعیین سن 28 نمونه از این کوسه‌ها مختلف استفاده کردند و دریافتند یکی از آنها که کوسه‌ای ماده‌است، درحدود 400 سال سن دارد.

محققان دریافتند این حیوانات سالانه تنها یک سانتیمتر بزرگتر می‌شوند 

جولیوس نیلسون زیست‌شناس دریایی دانشگاه کپنهاگ می‌گوید از ابتدای مطالعه روی این آبزیان می‌دانستیم که درحال مطالعه روی حیوانی غیرعادی هستیم،‌اما فکر می‌کنم تقریبا همه افراد حاضر در این پروژه از کشف سن واقعی این حیوان شگفت‌زده شدند. پیش از این رکورد‌دار کهنسال‌ترین مهره‌دار جهان وال قطبی یا بوهد بود که سن آن 211 سال تخمین زده شده‌است. این رکورد در میان بی‌مهره‌ها به نوعی صدف به نام مینگ اختصاص دارد که با 507 سال سن کهنسال‌ترین جاندار روی زمین است.

  • شناگرهای آرام

کوسه‌های گرینلند غول‌هایی عظیم‌الجثه هستند که طول آنها ممکن است تا 5 متر نیز برسد. این جانداران را می‌توان در اعماق آب‌های سرد اقیانوس اطلس مشاهده کرد که به آرامی درحال شنا هستند. با توجه به این روند کند زندگی و سرعت پایین رشد،‌این کوسه‌ها به گونه‌ای انطباق یافته‌اند که عمری طولانی‌تر داشته‌باشند،‌اما تعیین سن آنها تا به امروز کاری دشوار می‌نمود.

دانشمندان می‌توانند در مورد برخی از ماهی‌ها با بررسی استخوان گوش که از ساختار حلقه‌ای برخوردار است، مشابه تنه درخت با شمارش حلقه‌ها به سن جاندار پی ببرند. 

تخمین سن کوسه‌ها دشوارتر است، در برخی از گونه‌ها، مانند کوسه‌های سفید بزرگ، نسوج کلسیمی روی استخوان مهره آنها ایجاد می‌شود که می‌توان از آن برای تعیین سن این جانداران استفاده کرد. اما کوسه گرینلند به گفته دانشمندان کوسه‌ای بسیار نرم‌تن است، از هیچ عضو سختی که رسوباتی روی آن شکل گرفته باشد برخوردار نیست. از این رو کسی فکرش را نیز نمی‌کرد که بتوان سن این جاندار را تخمین زد.

با این‌همه شیوه‌ای زیرکانه به ذهن دانشمندان خطور کرد. به گفته نیلسون عدسی چشم این کوسه‌ها از ترکیباتی خاص تشکیل شده‌است و حاوی پروتئین‌هایی است که از نظر متابولیسمی راکد هستند. این به آن معنی است که این پروتئین‌ها هرگز تجدید نمی‌شوند و از اولین زمان شکل‌گیریشان در بدن حالت اولیه خود را حفظ می‌کنند. از این رو با جداسازی این پروتئین از چشم کوسه می‌توان به سن واقعی این جاندار پی برد.

با استفاده از همین تکنیک محققان سن 28 کوسه مختلف را بررسی کردند، که در این میان یکی از آنها،‌کوسه‌ای 5 متری و ماده از همه کهنسال‌تر بود. از آنجایی که تاریخ‌نگاری کربنی سن دقیق را تعیین نمی‌کند،‌ دامنه سنی این کوسه 272 تا 512 سال تعیین شد و میانگین سن او نیز 400 درنظر گرفته شد. این به آن معنی است که کوسه در حدود سال 1501 تا 1744 متولد شده‌است،‌اما دقیق‌ترین احتمال زمان تولد او قرن هفدهم میلادی است.


منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب