کشف بیابانی در دل کهکشان راه شیری

اخترشناسان به تازگی دریافته‌اند که کهکشان راه شیری دارای منطقه‌ای بسیار وسیع است که به شکلی عجیب از هرنوع ستاره جوانی خالی است.

کشف بیابانی در دل کهکشان راه شیری

دانشمندان با استفاده از تلسکوپی در آفریقای جنوبی، مطالعات خود را روی گونه‌ای خاص از ستارگان به نام قیفاووسی‌ها متمرکز ساختند. این‌ها ستاره‌های جوانی هستند که سنی درحدود 10 تا 300 میلیون سال دارند، که در مقایسه با سن 4.6 میلیارد سالی خورشید ناچیز به شمار می‌رود. این ستاره‌ها برای دانشمندان ابزار مطالعاتی کلیدی به شمار می‌روند، زیرا دارای ضربان هستند و زمان ضربان آنها با شدت درخشش آنها در ارتباط است و دانشمندان با تخمین میزان درخشش،‌فاصله آنها را محاسبه می‌کنند.

اما زمانی که دانشمندان بخش‌های داخلی کهکشان راه شیری را مورد مطالعه قرار دادند، دریافتند در بخش وسیعی از مرکز کهکشان راه شیری خبری از این ستاره‌ها نیست. به گفته دانشمندان این منطقه که از مرکز کهکشان تا فاصله 8000 سال نوری امتداد یافته‌، منطقه‌ای است که از نظر کمبود ستاره‌های قیفاوسی با بیابان برابری می‌کند.

این یافته اطلاعات بیشتری درباره ساختار کهکشان در اختیار دانشمندان قرار داده‌است، مارپیچی غول‌پیکر که از میلیاردها ستاره با وسعتی برابر 100 هزار سال نوری ساخته شده‌است. فاصله زمین از مرکز کهکشان 26 هزار سال نوری است. محققان دانشگاه توکیو می‌گویند این نتایج نشان از آن دارد که طی صدها میلیون سال گذشته، هیچ فعالیت ستاره‌سازی در این منطقه رخ نداده‌است.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب